SkipNavigation
Search FIFA.com
Search the web

FIFA World Cup™

Players with the most goals in one match
PlayerEditionsDateMatchStageGS
Oleg SALENKO199428/06/1994RUS6:1 (3:0)CMRGroup matches5
ADEMIR195009/07/1950BRA7:1 (3:0)SWEFinal round4
Emilio BUTRAGUENO198618/06/1986DEN1:5 (1:1)ESPRound of 164
Ernest WILIMOWSKI193805/06/1938BRA6:5 a.e.t. (4:4, 3:1)POLFirst round4
EUSEBIO (Eusebio da Silva Ferreira)196623/07/1966POR5:3 (2:3)PRKQuarter-finals4
Just FONTAINE195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place4
Sandor KOCSIS195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches4
Andrzej SZARMACH197419/06/1974HAI0:7 (0:5)POLGroup matches3
Angelo SCHIAVIO193427/05/1934ITA7:1 (3:0)USAPreliminary round3
Bert PATENAUDE193017/07/1930USA3:0 (2:0)PARGroup matches3
Buhran SARGUN195420/06/1954TUR7:0 (4:0)KORGroup matches3
Carlos BORGES195419/06/1954URU7:0 (2:0)SCOGroup matches3
Dusan BAJEVIC197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches3
Edmund CONEN193427/05/1934GER5:2 (1:2)BELPreliminary round3
Erich PROBST195419/06/1954AUT5:0 (4:0)TCHGroup matches3
Florian ALBERT196203/06/1962HUN6:1 (4:0)BULGroup matches3
Gabriel BATISTUTA199821/06/1998ARG5:0 (1:0)JAMGroup matches3
Gabriel BATISTUTA199421/06/1994ARG4:0 (2:0)GREGroup matches3
Gary LINEKER198611/06/1986ENG3:0 (3:0)POLGroup matches3
Geoff HURST196630/07/1966ENG4:2 a.e.t. (2:2, 1:1)FRGFinal3
Gerd MUELLER197010/06/1970FRG3:1 (3:1)PERGroup matches3
Gerd MUELLER197007/06/1970FRG5:2 (2:1)BULGroup matches3
Gonzalo HIGUAIN201017/06/2010ARG4:1 (2:1)KORFirst stage3
Guillermo STABILE193019/07/1930ARG6:3 (3:1)MEXGroup matches3
Gustav WETTERSTROM193812/06/1938SWE8:0 (4:0)CUBQuarter-finals3
Harry ANDERSSON193812/06/1938SWE8:0 (4:0)CUBQuarter-finals3
Igor BELANOV198615/06/1986URS3:4 a.e.t. (2:2, 1:0)BELRound of 163
Just FONTAINE195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches3
Karl-Heinz RUMMENIGGE198220/06/1982FRG4:1 (1:0)CHIGroup matches3
Laszlo KISS198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches3
LEONIDAS193805/06/1938BRA6:5 a.e.t. (4:4, 3:1)POLFirst round3
Max MORLOCK195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches3
MICHEL199017/06/1990KOR1:3 (1:1)ESPGroup matches3
Miroslav KLOSE200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches3
Oldrich NEJEDLY193403/06/1934TCH3:1 (1:0)GERSemi-finals3
Oscar MIGUEZ195002/07/1950URU8:0 (4:0)BOLGroup matches3
Paolo ROSSI198205/07/1982ITA3:2 (2:1)BRASecond round3
PAULETA200210/06/2002POR4:0 (1:0)POLGroup matches3
Pedro CEA193027/07/1930URU6:1 (3:1)YUGSemi-finals3
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)195824/06/1958BRA5:2 (2:1)FRASemi-finals3
Preben ELKJAER LARSEN198608/06/1986DEN6:1 (2:1)URUGroup matches3
Rob RENSENBRINK197803/06/1978NED3:0 (1:0)IRNGroup matches3
Sandor KOCSIS195417/06/1954HUN9:0 (4:0)KORGroup matches3
Sepp HUEGI195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals3
Teofilo CUBILLAS197811/06/1978PER4:1 (3:1)IRNGroup matches3
Theodor WAGNER195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals3
Tomas SKUHRAVY199023/06/1990TCH4:1 (1:0)CRCRound of 163
Zbigniew BONIEK198228/06/1982POL3:0 (2:0)BELSecond round3
Abdel Rahman FAWZI193427/05/1934HUN4:2 (2:2)EGYPreliminary round2
Abdelrazzak KHAIRI198611/06/1986POR1:3 (0:2)MARGroup matches2
ADEMIR195024/06/1950BRA4:0 (1:0)MEXGroup matches2
Adolf SCHERER196213/06/1962TCH3:1 (0:0)YUGSemi-finals2
Adolfo ZUMELZU193019/07/1930ARG6:3 (3:1)MEXGroup matches2
Adrian KNUP199422/06/1994ROU1:4 (1:1)SUIGroup matches2
Agne SIMONSSON195808/06/1958SWE3:0 (1:0)MEXGroup matches2
Alain GIRESSE198204/07/1982FRA4:1 (1:0)NIRSecond round2
Alessandro ALTOBELLI198610/06/1986KOR2:3 (0:1)ITAGroup matches2
Alfred KOERNER195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals2
AMARILDO196206/06/1962BRA2:1 (0:1)ESPGroup matches2
Anatoly BISHOVETS197006/06/1970URS4:1 (1:0)BELGroup matches2
Anatoly BISHOVETS197010/06/1970URS2:0 (0:0)SLVGroup matches2
Andre ABEGGLEN193809/06/1938SUI4:2 (1:2)GERFirst round2
Andre MASCHINOT193013/07/1930FRA4:1 (3:0)MEXGroup matches2
Archie GEMMILL197811/06/1978SCO3:2 (1:1)NEDGroup matches2
Ariel ORTEGA199821/06/1998ARG5:0 (1:0)JAMGroup matches2
Aruna DINDANE200621/06/2006CIV3:2 (1:2)SCGGroup matches2
Atilio CREMASCHI195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches2
Bartosz BOSACKI200620/06/2006CRC1:2 (1:1)POLGroup matches2
Bastian SCHWEINSTEIGER200608/07/2006GER3:1 (0:0)PORThird place2
Bernard VOORHOOF193427/05/1934GER5:2 (1:2)BELPreliminary round2
Billy HAMILTON198201/07/1982AUT2:2 (0:1)NIRSecond round2
Bobby CHARLTON196626/07/1966ENG2:1 (1:0)PORSemi-finals2
Bouba DIOP200211/06/2002SEN3:3 (3:0)URUGroup matches2
Bryan ROBSON198216/06/1982ENG3:1 (1:1)FRAGroup matches2
CARECA198612/06/1986NIR0:3 (0:2)BRAGroup matches2
CARECA199010/06/1990BRA2:1 (1:0)SWEGroup matches2
Carlos PEUCELLE193026/07/1930ARG6:1 (1:0)USASemi-finals2
Carlos TEVEZ201027/06/2010ARG3:1 (2:0)MEXRound of 162
Carlos VIDAL193016/07/1930CHI3:0 (1:0)MEXGroup matches2
CESAR SAMPAIO199827/06/1998BRA4:1 (3:0)CHIRound of 162
CHICO195013/07/1950BRA6:1 (3:0)ESPFinal round2
CHICO195009/07/1950BRA7:1 (3:0)SWEFinal round2
Christian VIERI200203/06/2002ITA2:0 (2:0)ECUGroup matches2
Christian VIERI199817/06/1998ITA3:0 (1:0)CMRGroup matches2
Claudio CANIGGIA199425/06/1994ARG2:1 (2:1)NGAGroup matches2
Darko PANCEV199019/06/1990YUG4:1 (2:1)UAEGroup matches2
David VILLA201021/06/2010ESP2:0 (1:0)HONFirst stage2
David VILLA200614/06/2006ESP4:0 (2:0)UKRGroup matches2
Diego FORLAN201016/06/2010RSA0:3 (0:1)URUFirst stage2
Diego MARADONA198625/06/1986ARG2:0 (0:0)BELSemi-finals2
Diego MARADONA198218/06/1982ARG4:1 (2:0)HUNGroup matches2
Diego MARADONA198622/06/1986ARG2:1 (0:0)ENGQuarter-finals2
DIRCEU197814/06/1978BRA3:0 (2:0)PERSecond round2
Dominique ROCHETEAU198204/07/1982FRA4:1 (1:0)NIRSecond round2
Dragan STOJKOVIC199026/06/1990ESP1:2 a.e.t. (1:1, 0:0)YUGRound of 162
Drazen JERKOVIC196207/06/1962YUG5:0 (2:0)COLGroup matches2
Eduard MALOFEYEV196612/07/1966URS3:0 (2:0)PRKGroup matches2
Ernest LEHNER193407/06/1934GER3:2 (3:1)AUTMatch for third place2
Ernst STOJASPAL195419/06/1954AUT5:0 (4:0)TCHGroup matches2
Estanislao BASORA195009/07/1950URU2:2 (1:2)ESPFinal round2
EUSEBIO (Eusebio da Silva Ferreira)196619/07/1966POR3:1 (2:0)BRAGroup matches2
Ferenc PUSKAS195417/06/1954HUN9:0 (4:0)KORGroup matches2
Fernando MORIENTES200207/06/2002ESP3:1 (0:1)PARGroup matches2
Fernando MORIENTES199824/06/1998ESP6:1 (2:0)BULGroup matches2
Fernando TORRES200619/06/2006ESP3:1 (0:1)TUNGroup matches2
Florencio AMARILLA195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches2
Florin RADUCIOIU199418/06/1994COL1:3 (1:2)ROUGroup matches2
Florin RADUCIOIU199410/07/1994ROU2:2 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:5 PSOSWEQuarter-finals2
Franz BECKENBAUER196612/07/1966FRG5:0 (3:0)SUIGroup matches2
Fritz WALTER195430/06/1954FRG6:1 (1:0)AUTSemi-finals2
GARRINCHA196213/06/1962BRA4:2 (2:1)CHISemi-finals2
GARRINCHA196210/06/1962BRA3:1 (1:1)ENGQuarter-finals2
Gary LINEKER198618/06/1986ENG3:0 (1:0)PARRound of 162
Gary LINEKER199001/07/1990ENG3:2 a.e.t. (2:2, 1:0)CMRQuarter-finals2
Gerd MUELLER197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals2
Geza TOLDI193427/05/1934HUN4:2 (2:2)EGYPreliminary round2
Giacomo BULGARELLI196207/06/1962ITA3:0 (1:0)SUIGroup matches2
Gigi RIVA197014/06/1970ITA4:1 (1:1)MEXQuarter-finals2
Gino COLAUSSI193819/06/1938ITA4:2 (3:1)HUNFinal2
Grzegorz LATO197419/06/1974HAI0:7 (0:5)POLGroup matches2
Grzegorz LATO197415/06/1974POL3:2 (2:0)ARGGroup matches2
Guillermo STABILE193026/07/1930ARG6:1 (1:0)USASemi-finals2
Guillermo STABILE193022/07/1930ARG3:1 (2:1)CHIGroup matches2
Gyorgy SAROSI193805/06/1938HUN6:0 (4:0)INHFirst round2
Gyula ZSENGELLER193805/06/1938HUN6:0 (4:0)INHFirst round2
Gyula ZSENGELLER193816/06/1938HUN5:1 (3:1)SWESemi-finals2
Hans JEPPSSON195025/06/1950SWE3:2 (2:1)ITAGroup matches2
Hans KRANKL197821/06/1978AUT3:2 (0:1)FRGSecond round2
Hans SCHAEFER195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches2
Hector SOCORRO193805/06/1938CUB3:3 a.e.t. (2:2, 1:1)ROUFirst round2
Hector YAZALDE197423/06/1974ARG4:1 (2:0)HAIGroup matches2
Heinz FLOHE197806/06/1978FRG6:0 (4:0)MEXGroup matches2
Helmut HALLER196623/07/1966FRG4:0 (1:0)URUQuarter-finals2
Helmut HALLER196612/07/1966FRG5:0 (3:0)SUIGroup matches2
Helmut RAHN195404/07/1954FRG3:2 (2:2)HUNFinal2
Helmut RAHN195808/06/1958ARG1:3 (1:2)FRGGroup matches2
Henri CAMARA200216/06/2002SWE1:2 a.e.t. (1:1, 1:1)SENRound of 162
Henrik LARSSON200207/06/2002SWE2:1 (1:1)NGAGroup matches2
Hristo STOICHKOV199426/06/1994BUL4:0 (1:0)GREGroup matches2
Ilhan MANSIZ200229/06/2002KOR2:3 (1:3)TURThird place2
Ilie DUMITRESCU199403/07/1994ROU3:2 (2:1)ARGRound of 162
IRARAGORRI193427/05/1934ESP3:1 (3:0)BRAPreliminary round2
Ivica BEK193017/07/1930YUG4:0 (0:0)BOLGroup matches2
Ivor BROADIS195417/06/1954ENG4:4 a.e.t. (3:3, 2:1)BELGroup matches2
Jackie FATTON195028/06/1950BRA2:2 (2:1)SUIGroup matches2
JAIRZINHO197003/06/1970BRA4:1 (1:1)TCHGroup matches2
Javier VALDIVIA197007/06/1970MEX4:0 (1:0)SLVGroup matches2
Jean NICOLAS193805/06/1938FRA3:1 (2:1)BELFirst round2
Johan CRUYFF197426/06/1974NED4:0 (2:0)ARGSecond round2
Johan NEESKENS197423/06/1974BUL1:4 (0:2)NEDGroup matches2
John WARK198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches2
Johnny REP197814/06/1978NED5:1 (3:0)AUTSecond round2
Johnny REP197415/06/1974URU0:2 (0:1)NEDGroup matches2
Jon Dahl TOMASSON200201/06/2002URU1:2 (0:1)DENGroup matches2
Jorge VALDANO198602/06/1986ARG3:1 (2:0)KORGroup matches2
Jose ALTAFINI195808/06/1958BRA3:0 (1:0)AUTGroup matches2
JOSE AUGUSTO196613/07/1966POR3:1 (1:0)HUNGroup matches2
Jose Luis CAMINERO199427/06/1994BOL1:3 (0:1)ESPGroup matches2
Juan ANSELMO193027/07/1930URU6:1 (3:1)YUGSemi-finals2
Juan HOHBERG195430/06/1954HUN4:2 a.e.t. (2:2, 1:0)URUSemi-finals2
Juan SCHIAFFINO195002/07/1950URU8:0 (4:0)BOLGroup matches2
Juergen KLINSMANN199427/06/1994GER3:2 (3:0)KORGroup matches2
Julio ABBADIE195419/06/1954URU7:0 (2:0)SCOGroup matches2
Just FONTAINE195819/06/1958FRA4:0 (1:0)NIRQuarter-finals2
Just FONTAINE195811/06/1958YUG3:2 (1:1)FRAGroup matches2
Karl HOHMANN193431/05/1934GER2:1 (0:0)SWEQuarter-finals2
Karl-Heinz RUMMENIGGE197806/06/1978FRG6:0 (4:0)MEXGroup matches2
Kennet ANDERSSON199403/07/1994KSA1:3 (0:1)SWERound of 162
Kurt HAMRIN195812/06/1958SWE2:1 (1:0)HUNGroup matches2
Lajos TICHY195815/06/1958HUN4:0 (1:0)MEXGroup matches2
Lajos TICHY196203/06/1962HUN6:1 (4:0)BULGroup matches2
Laszlo FAZEKAS198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches2
Leonel SANCHEZ196230/05/1962CHI3:1 (1:1)SUIGroup matches2
LEONIDAS193819/06/1938BRA4:2 (1:2)SWEMatch for third place2
Leopold ANOUL195417/06/1954ENG4:4 a.e.t. (3:3, 2:1)BELGroup matches2
Leopold KIELHOLZ193427/05/1934SUI3:2 (2:1)NEDPreliminary round2
Leopoldo LUQUE197821/06/1978ARG6:0 (2:0)PERSecond round2
Lilian THURAM199808/07/1998FRA2:1 (0:0)CROSemi-finals2
Lothar MATTHAEUS199010/06/1990FRG4:1 (2:0)YUGGroup matches2
Luca TONI200630/06/2006ITA3:0 (1:0)UKRQuarter-finals2
Luis ARTIME196613/07/1966ARG2:1 (0:0)ESPGroup matches2
LUIS FABIANO201020/06/2010BRA3:1 (1:0)CIVFirst stage2
Luis GARCIA199424/06/1994MEX2:1 (1:0)IRLGroup matches2
Luis HERNANDEZ199813/06/1998KOR1:3 (1:0)MEXGroup matches2
Luis SUAREZ201026/06/2010URU2:1 (1:0)KORRound of 162
Lukas PODOLSKI200624/06/2006GER2:0 (2:0)SWERound of 162
Manuel ROSAS193019/07/1930ARG6:3 (3:1)MEXGroup matches2
Marc WILMOTS199820/06/1998BEL2:2 (1:0)MEXGroup matches2
Marcelo SALAS199811/06/1998ITA2:2 (1:1)CHIGroup matches2
Mario KEMPES197814/06/1978ARG2:0 (1:0)POLSecond round2
Mario KEMPES197821/06/1978ARG6:0 (2:0)PERSecond round2
Mario KEMPES197825/06/1978ARG3:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NEDFinal2
Marius LACATUS199009/06/1990URS0:2 (0:1)ROUGroup matches2
Martin DAHLIN199424/06/1994SWE3:1 (1:1)RUSGroup matches2
Maxi RODRIGUEZ200616/06/2006ARG6:0 (3:0)SCGGroup matches2
Milan GALIC196207/06/1962YUG5:0 (2:0)COLGroup matches2
Miroslav KLOSE200620/06/2006ECU0:3 (0:2)GERGroup matches2
Miroslav KLOSE201003/07/2010ARG0:4 (0:1)GERQuarter-finals2
Miroslav KLOSE200609/06/2006GER4:2 (2:1)CRCGroup matches2
MODERATO193020/07/1930BRA4:0 (1:0)BOLGroup matches2
Nandor HIDEGKUTI195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches2
Nat LOFTHOUSE195417/06/1954ENG4:4 a.e.t. (3:3, 2:1)BELGroup matches2
Nelson CUEVAS200212/06/2002SVN1:3 (1:0)PARGroup matches2
Omar BRAVO200611/06/2006MEX3:1 (1:1)IRNGroup matches2
Oscar MIGUEZ195419/06/1954URU7:0 (2:0)SCOGroup matches2
Oscar MIGUEZ195013/07/1950URU3:2 (1:2)SWEFinal round2
Ottmar WALTER195430/06/1954FRG6:1 (1:0)AUTSemi-finals2
Paolo ROSSI198208/07/1982POL0:2 (0:1)ITASemi-finals2
Paulo WANCHOPE200609/06/2006GER4:2 (2:1)CRCGroup matches2
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)195829/06/1958BRA5:2 (2:1)SWEFinal2
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)197010/06/1970BRA3:2 (2:1)ROUGroup matches2
PERACIO193805/06/1938BRA6:5 a.e.t. (4:4, 3:1)POLFirst round2
Peter McPARLAND195817/06/1958NIR2:1 a.e.t. (1:1, 1:1)TCHGroup matches2
Peter McPARLAND195815/06/1958FRG2:2 (1:1)NIRGroup matches2
Peter PALOTAS195417/06/1954HUN9:0 (4:0)KORGroup matches2
PINGA195416/06/1954BRA5:0 (4:0)MEXGroup matches2
PREGUINHO193020/07/1930BRA4:0 (1:0)BOLGroup matches2
Raimundo ORSI193427/05/1934ITA7:1 (3:0)USAPreliminary round2
Ralf EDSTROM197423/06/1974SWE3:0 (0:0)URUGroup matches2
Ramon Maria CALDERE198612/06/1986ALG0:3 (0:1)ESPGroup matches2
RAUL200212/06/2002RSA2:3 (1:2)ESPGroup matches2
RIVALDO199803/07/1998BRA3:2 (2:1)DENQuarter-finals2
Robert BALLAMAN195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals2
Robert VITTEK201024/06/2010SVK3:2 (1:0)ITAFirst stage2
Roberto BAGGIO199413/07/1994BUL1:2 (1:2)ITASemi-finals2
Roberto BAGGIO199405/07/1994NGA1:2 a.e.t. (1:1, 1:0)ITARound of 162
Roberto CABANAS198611/06/1986PAR2:2 (0:1)BELGroup matches2
ROBERTO DINAMITE197821/06/1978BRA3:1 (1:1)POLSecond round2
Roger HUNT196620/07/1966ENG2:0 (1:0)FRAGroup matches2
Roger MILLA199023/06/1990CMR2:1 a.e.t.COLRound of 162
Roger MILLA199014/06/1990CMR2:1 (0:0)ROUGroup matches2
RONALDO200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches2
RONALDO199827/06/1998BRA4:1 (3:0)CHIRound of 162
RONALDO200230/06/2002GER0:2 (0:0)BRAFinal2
RONALDO200622/06/2006JPN1:4 (1:1)BRAGroup matches2
Rudi VOELLER199015/06/1990FRG5:1 (2:0)UAEGroup matches2
Rudi VOELLER199402/07/1994GER3:2 (3:1)BELRound of 162
Salah ASSAD198224/06/1982ALG3:2 (3:0)CHIGroup matches2
Salaheddine BASSIR199823/06/1998SCO0:3 (0:1)MARGroup matches2
Sandor KOCSIS195430/06/1954HUN4:2 a.e.t. (2:2, 1:0)URUSemi-finals2
Sandor KOCSIS195427/06/1954HUN4:2 (2:1)BRAQuarter-finals2
Sepp HUEGI195423/06/1954SUI4:1 (1:0)ITAGroup matches2
Shaun BARTLETT199824/06/1998RSA2:2 (1:1)KSAGroup matches2
Silvio PIOLA193819/06/1938ITA4:2 (3:1)HUNFinal2
Silvio PIOLA193812/06/1938ITA3:1 (1:1)FRAQuarter-finals2
Suat MAMAT195420/06/1954TUR7:0 (4:0)KORGroup matches2
Sven JONASSON193427/05/1934SWE3:2 (1:1)ARGPreliminary round2
Teofilo CUBILLAS197006/06/1970PER3:0 (0:0)MARGroup matches2
Teofilo CUBILLAS197803/06/1978PER3:1 (1:1)SCOGroup matches2
Theodore WHITMORE199826/06/1998JPN1:2 (0:1)JAMGroup matches2
Thierry HENRY199818/06/1998FRA4:0 (1:0)KSAGroup matches2
Thomas MUELLER201027/06/2010GER4:1 (2:1)ENGRound of 162
TIAGO201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage2
Tibor NYILASI198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches2
Tim CAHILL200612/06/2006AUS3:1 (0:1)JPNGroup matches2
Tomas ROSICKY200612/06/2006USA0:3 (0:2)CZEGroup matches2
Tomas SKUHRAVY199010/06/1990USA1:5 (0:2)TCHGroup matches2
TOSTAO197014/06/1970BRA4:2 (2:1)PERQuarter-finals2
Toza VESELINOVIC195811/06/1958YUG3:2 (1:1)FRAGroup matches2
Vaclav HOVORKA195815/06/1958TCH6:1 (3:0)ARGGroup matches2
Valentin IVANOV196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches2
Valeriy PORKUYAN196620/07/1966URS2:1 (1:1)CHIGroup matches2
VAVA195815/06/1958BRA2:0 (1:0)URSGroup matches2
VAVA195829/06/1958BRA5:2 (2:1)SWEFinal2
VAVA196213/06/1962BRA4:2 (2:1)CHISemi-finals2
Wesley SNEIJDER201002/07/2010NED2:1 (0:1)BRAQuarter-finals2
Wilfried VAN MOER197003/06/1970BEL3:0 (1:0)SLVGroup matches2
Zbigniew BONIEK197810/06/1978POL3:1 (1:0)MEXGroup matches2
Zdenek ZIKAN195815/06/1958TCH6:1 (3:0)ARGGroup matches2
Zeljko CAJKOVSKI195028/06/1950YUG4:1 (2:0)MEXGroup matches2
ZICO198223/06/1982BRA4:0 (2:0)NZLGroup matches2
Zinedine ZIDANE199812/07/1998BRA0:3 (0:2)FRAFinal2
Abdeljalil HADDA199810/06/1998MAR2:2 (1:1)NORGroup matches1
Abdeljalil HADDA199823/06/1998SCO0:3 (0:1)MARGroup matches1
Abdelkarim KRIMAU198611/06/1986POR1:3 (0:2)MARGroup matches1
Abdulaziz AL BALUSHI198221/06/1982FRA4:1 (2:0)KUWGroup matches1
Abel BALBO199403/07/1994ROU3:2 (2:1)ARGRound of 161
ABOU TARIKA200621/06/2006IRN1:1 (0:0)ANGGroup matches1
Adalbert DESU193014/07/1930ROU3:1 (1:0)PERGroup matches1
ADELARDO196206/06/1962BRA2:1 (0:1)ESPGroup matches1
ADEMIR195013/07/1950BRA6:1 (3:0)ESPFinal round1
ADEMIR195001/07/1950BRA2:0 (1:0)YUGGroup matches1
Adolf SCHERER196210/06/1962TCH1:0 (1:0)HUNQuarter-finals1
Adolfo VALENCIA199418/06/1994COL1:3 (1:2)ROUGroup matches1
Adolfo VALENCIA199422/06/1994USA2:1 (1:0)COLGroup matches1
Adrian ILIE199815/06/1998ROU1:0 (1:0)COLGroup matches1
ADRIANO200627/06/2006BRA3:0 (2:0)GHARound of 161
ADRIANO200618/06/2006BRA2:0 (0:0)AUSGroup matches1
Agne SIMONSSON195829/06/1958BRA5:2 (2:1)SWEFinal1
Agne SIMONSSON195819/06/1958SWE2:0 (0:0)URSQuarter-finals1
Agustin DELGADO200609/06/2006POL0:2 (0:1)ECUGroup matches1
Agustin DELGADO200615/06/2006ECU3:0 (1:0)CRCGroup matches1
Agustin DELGADO200209/06/2002MEX2:1 (1:1)ECUGroup matches1
Ahmed RADHI198608/06/1986IRQ1:2 (0:2)BELGroup matches1
AHN Jung Hwan200210/06/2002KOR1:1 (0:1)USAGroup matches1
AHN Jung Hwan200613/06/2006KOR2:1 (0:1)TOGGroup matches1
AHN Jung Hwan200218/06/2002KOR2:1 a.e.t. (1:1, 0:1)ITARound of 161
Alain COURIOL198210/07/1982POL3:2 (2:1)FRAMatch for third place1
Alain GIRESSE198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Alain SUTTER199422/06/1994ROU1:4 (1:1)SUIGroup matches1
Alan MULLERY197014/06/1970FRG3:2 a.e.t. (2:2, 0:1)ENGQuarter-finals1
Alan SHEARER199830/06/1998ARG2:2 a.e.t. (2:2, 2:2) 4:3 PSOENGRound of 161
Alan SHEARER199815/06/1998ENG2:0 (1:0)TUNGroup matches1
Albert BRUELLS196203/06/1962FRG2:1 (1:0)SUIGroup matches1
Alberto GALATEO193427/05/1934SWE3:2 (1:1)ARGPreliminary round1
Alberto GALLARDO197002/06/1970PER3:2 (0:1)BULGroup matches1
Alberto GALLARDO197014/06/1970BRA4:2 (2:1)PERQuarter-finals1
Alberto GARCIA ASPE199405/07/1994MEX1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 1:3 PSOBULRound of 161
Alberto GARCIA ASPE199820/06/1998BEL2:2 (1:0)MEXGroup matches1
Alberto GILARDINO200617/06/2006ITA1:1 (1:1)USAGroup matches1
Alberto GORRIZ199021/06/1990BEL1:2 (1:2)ESPGroup matches1
Alberto TARANTINI197821/06/1978ARG6:0 (2:0)PERSecond round1
Alcides GHIGGIA195016/07/1950URU2:1 (0:0)BRAFinal round1
Alcides GHIGGIA195002/07/1950URU8:0 (4:0)BOLGroup matches1
Alcides GHIGGIA195013/07/1950URU3:2 (1:2)SWEFinal round1
Alcides GHIGGIA195009/07/1950URU2:2 (1:2)ESPFinal round1
Aldo DONELLI193427/05/1934ITA7:1 (3:0)USAPreliminary round1
Aldo SERENA199025/06/1990ITA2:0 (0:0)URURound of 161
Alejandro SCOPELLI193026/07/1930ARG6:1 (1:0)USASemi-finals1
Aleksandar PETAKOVIC195808/06/1958YUG1:1 (1:0)SCOGroup matches1
Aleksandar PETAKOVIC195811/06/1958YUG3:2 (1:1)FRAGroup matches1
Aleksandar TIRNANIC193014/07/1930YUG2:1 (2:0)BRAGroup matches1
Aleksandr IVANOV195808/06/1958URS2:2 (1:0)ENGGroup matches1
Aleksandr ZAVAROV198609/06/1986URS2:0 (0:0)CANGroup matches1
Aleksandr ZAVAROV199018/06/1990CMR0:4 (0:2)URSGroup matches1
Aleksandre CHIVADZE198222/06/1982URS2:2 (0:1)SCOGroup matches1
Aleksei MAMYKIN196206/06/1962URS2:1 (1:0)URUGroup matches1
Alessandro ALTOBELLI198605/06/1986ITA1:1 (1:1)ARGGroup matches1
Alessandro ALTOBELLI198211/07/1982ITA3:1 (0:0)FRGFinal1
Alessandro ALTOBELLI198631/05/1986BUL1:1 (0:1)ITAGroup matches1
Alessandro DEL PIERO200604/07/2006GER0:2 a.e.t.ITASemi-finals1
Alessandro DEL PIERO200213/06/2002MEX1:1 (1:0)ITAGroup matches1
Alex CZERNIATYNSKI198222/06/1982BEL1:1 (0:1)HUNGroup matches1
Alexander FREI200619/06/2006TOG0:2 (0:1)SUIGroup matches1
Alexander FREI200623/06/2006SUI2:0 (1:0)KORGroup matches1
Alexandru NEAGU197006/06/1970ROU2:1 (0:1)TCHGroup matches1
Alfred KOERNER195815/06/1958ENG2:2 (0:1)AUTGroup matches1
Alfred PFAFF195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches1
Alfredo DEL AGUILA196207/06/1962MEX3:1 (2:1)TCHGroup matches1
ALFREDO II195028/06/1950BRA2:2 (2:1)SUIGroup matches1
Ali KAABI197802/06/1978TUN3:1 (0:1)MEXGroup matches1
Ali Thani JUMAA199019/06/1990YUG4:1 (2:1)UAEGroup matches1
Allan CLARKE197011/06/1970ENG1:0 (0:0)TCHGroup matches1
Allan NIELSEN199818/06/1998RSA1:1 (0:1)DENGroup matches1
Alvaro PEREIRA201016/06/2010RSA0:3 (0:1)URUFirst stage1
Alvaro RECOBA200211/06/2002SEN3:3 (3:0)URUGroup matches1
AMANCIO196615/07/1966ESP2:1 (0:1)SUIGroup matches1
AMARILDO196217/06/1962BRA3:1 (1:1)TCHFinal1
Amleto FRIGNANI195420/06/1954ITA4:1 (1:0)BELGroup matches1
Anatoli BANISHEVSKI196612/07/1966URS3:0 (2:0)PRKGroup matches1
Anatoli ILYIN195811/06/1958URS2:0 (1:0)AUTGroup matches1
Anatoli ILYIN195817/06/1958URS1:0 (0:0)ENGGroup matches1
Andeas OGRIS199019/06/1990AUT2:1 (0:0)USAGroup matches1
Anders SVENSSON200212/06/2002SWE1:1 (0:0)ARGGroup matches1
Andras TOTH197806/06/1978ITA3:1 (2:0)HUNGroup matches1
Andre ABEGGLEN193804/06/1938SUI1:1 a.e.t. (1:1, 1:1)GERFirst round1
Andre ABEGGLEN193427/05/1934SUI3:2 (2:1)NEDPreliminary round1
Andrea PIRLO200612/06/2006ITA2:0 (1:0)GHAGroup matches1
Andreas BREHME198625/06/1986FRA0:2 (0:1)FRGSemi-finals1
Andreas BREHME199004/07/1990FRG1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:3 PSOENGSemi-finals1
Andreas BREHME199024/06/1990FRG2:1 (0:0)NEDRound of 161
Andreas BREHME199008/07/1990FRG1:0 (0:0)ARGFinal1
Andreas HERZOG199823/06/1998ITA2:1 (0:0)AUTGroup matches1
Andreas MOELLER199815/06/1998GER2:0 (1:0)USAGroup matches1
Andrei BAL198214/06/1982BRA2:1 (0:1)URSGroup matches1
Andrei ZYGMANTOVICH199018/06/1990CMR0:4 (0:2)URSGroup matches1
Andres PRIETO195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches1
Andriy RUSOL200619/06/2006KSA0:4 (0:2)UKRGroup matches1
Andriy SHEVCHENKO200619/06/2006KSA0:4 (0:2)UKRGroup matches1
Andriy SHEVCHENKO200623/06/2006UKR1:0 (0:0)TUNGroup matches1
Andrzej BUNCOL198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Andrzej SZARMACH197818/06/1978POL1:0 (0:0)PERSecond round1
Andrzej SZARMACH197415/06/1974POL3:2 (2:0)ARGGroup matches1
Andrzej SZARMACH197423/06/1974POL2:1 (2:0)ITAGroup matches1
Andrzej SZARMACH198210/07/1982POL3:2 (2:1)FRAMatch for third place1
Angel Ruben CABRERA196202/06/1962YUG3:1 (2:1)URUGroup matches1
Angelo DOMENGHINI197003/06/1970ITA1:0 (1:0)SWEGroup matches1
Angelo SCHIAVIO193410/06/1934ITA2:1 a.e.t. (1:1, 0:0)TCHFinal1
Antolin ALCARAZ201014/06/2010ITA1:1 (0:1)PARFirst stage1
Antonin PANENKA198224/06/1982FRA1:1 (0:0)TCHGroup matches1
Antonin PANENKA198217/06/1982TCH1:1 (1:0)KUWGroup matches1
Antonin PUC193427/05/1934TCH2:1 (0:1)ROUPreliminary round1
Antonin PUC193410/06/1934ITA2:1 a.e.t. (1:1, 0:0)TCHFinal1
Antonio ALZAMENDI198604/06/1986URU1:1 (1:0)FRGGroup matches1
Antonio CABRINI198229/06/1982ITA2:1 (0:0)ARGSecond round1
Antonio DI NATALE201024/06/2010SVK3:2 (1:0)ITAFirst stage1
Antonio RADA196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Antonio SIMOES196619/07/1966POR3:1 (2:0)BRAGroup matches1
Arie HAAN197821/06/1978NED2:1 (0:1)ITASecond round1
Arie HAAN197818/06/1978FRG2:2 (1:1)NEDSecond round1
Arjen ROBBEN201028/06/2010NED2:1 (1:0)SVKRound of 161
Arjen ROBBEN200611/06/2006SCG0:1 (0:1)NEDGroup matches1
Arjen ROBBEN201006/07/2010URU2:3 (1:1)NEDSemi-finals1
Arne BRUSTAD193805/06/1938ITA2:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NORFirst round1
Arne FRIEDRICH201003/07/2010ARG0:4 (0:1)GERQuarter-finals1
Arne NYBERG193819/06/1938BRA4:2 (1:2)SWEMatch for third place1
Arne NYBERG193816/06/1938HUN5:1 (3:1)SWESemi-finals1
Arne NYBERG193812/06/1938SWE8:0 (4:0)CUBQuarter-finals1
Aron WINTER199409/07/1994NED2:3 (0:0)BRAQuarter-finals1
Arturo VAZQUEZ197802/06/1978TUN3:1 (0:1)MEXGroup matches1
Asamoah GYAN201019/06/2010GHA1:1 (1:1)AUSFirst stage1
Asamoah GYAN201026/06/2010USA1:2 a.e.t. (1:1, 0:1)GHARound of 161
Asamoah GYAN200617/06/2006CZE0:2 (0:1)GHAGroup matches1
Asamoah GYAN201013/06/2010SRB0:1 (0:0)GHAFirst stage1
Asparukh NIKODIMOV197007/06/1970FRG5:2 (2:1)BULGroup matches1
Atilio LOPEZ195029/06/1950SWE2:2 (2:1)PARGroup matches1
Bakary KONE200616/06/2006NED2:1 (2:1)CIVGroup matches1
BALTAZAR195024/06/1950BRA4:0 (1:0)MEXGroup matches1
BALTAZAR195028/06/1950BRA2:2 (2:1)SUIGroup matches1
BALTAZAR195416/06/1954BRA5:0 (4:0)MEXGroup matches1
Bart McGHEE193013/07/1930USA3:0 (2:0)BELGroup matches1
BEBETO199803/07/1998BRA3:2 (2:1)DENQuarter-finals1
BEBETO199424/06/1994BRA3:0 (1:0)CMRGroup matches1
BEBETO199404/07/1994BRA1:0 (0:0)USARound of 161
BEBETO199816/06/1998BRA3:0 (2:0)MARGroup matches1
BEBETO199823/06/1998BRA1:2 (0:0)NORGroup matches1
BEBETO199409/07/1994NED2:3 (0:0)BRAQuarter-finals1
Benito LORENZI195420/06/1954ITA4:1 (1:0)BELGroup matches1
Benni McCARTHY200212/06/2002RSA2:3 (1:2)ESPGroup matches1
Benni McCARTHY199818/06/1998RSA1:1 (0:1)DENGroup matches1
Bernard GENGHINI198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Bernard GENGHINI198221/06/1982FRA4:1 (2:0)KUWGroup matches1
Bernard GENGHINI198228/06/1982AUT0:1 (0:1)FRASecond round1
Bernard LACOMBE197802/06/1978ITA2:1 (1:1)FRAGroup matches1
Bernardo REDIN199009/06/1990UAE0:2 (0:0)COLGroup matches1
Bernardo REDIN199023/06/1990CMR2:1 a.e.t.COLRound of 161
Bernd CULLMANN197418/06/1974AUS0:3 (0:2)FRGGroup matches1
Bernd HOELZENBEIN197821/06/1978AUT3:2 (0:1)FRGSecond round1
Bernd SCHNEIDER200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches1
Berni KLODT195417/06/1954FRG4:1 (1:1)TURGroup matches1
Bert PATENAUDE193013/07/1930USA3:0 (2:0)BELGroup matches1
BETO200205/06/2002USA3:2 (3:1)PORGroup matches1
Bixente LIZARAZU199818/06/1998FRA4:0 (1:0)KSAGroup matches1
Blagoje MARJANOVIC193017/07/1930YUG4:0 (0:0)BOLGroup matches1
Bobby CHARLTON196616/07/1966ENG2:0 (1:0)MEXGroup matches1
Bobby CHARLTON196202/06/1962ENG3:1 (2:0)ARGGroup matches1
Bobby COLLINS195811/06/1958PAR3:2 (2:1)SCOGroup matches1
Bonaventure KALOU200621/06/2006CIV3:2 (1:2)SCGGroup matches1
Bongani KHUMALO201022/06/2010FRA1:2 (0:2)RSAFirst stage1
Bouba DIOP200231/05/2002FRA0:1 (0:1)SENGroup matches1
Boudewijn ZENDEN199811/07/1998NED1:2 (1:2)CROMatch for third place1
BRANCO199409/07/1994NED2:3 (0:0)BRAQuarter-finals1
Branko OBLAK197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
Branko ZEBEC195419/06/1954BRA1:1 a.e.t. (1:1, 0:0)YUGGroup matches1
Brett HOLMAN201019/06/2010GHA1:1 (1:1)AUSFirst stage1
Brett HOLMAN201023/06/2010AUS2:1 (0:0)SRBFirst stage1
Brian LAUDRUP199828/06/1998NGA1:4 (0:2)DENRound of 161
Brian LAUDRUP199803/07/1998BRA3:2 (2:1)DENQuarter-finals1
Brian McBRIDE200205/06/2002USA3:2 (3:1)PORGroup matches1
Brian McBRIDE199821/06/1998USA1:2 (0:1)IRNGroup matches1
Brian McBRIDE200217/06/2002MEX0:2 (0:1)USARound of 161
Bror MELLBERG195016/07/1950SWE3:1 (2:0)ESPFinal round1
Bruce MURRAY199019/06/1990AUT2:1 (0:0)USAGroup matches1
Bruno CONTI198218/06/1982ITA1:1 (1:0)PERGroup matches1
Bruno MORA196207/06/1962ITA3:0 (1:0)SUIGroup matches1
Bruno PEZZEY198201/07/1982AUT2:2 (0:1)NIRSecond round1
Bryan ROY199429/06/1994MAR1:2 (0:1)NEDGroup matches1
Bulent KORKMAZ200213/06/2002TUR3:0 (2:0)CHNGroup matches1
CACAU201013/06/2010GER4:0 (2:0)AUSFirst stage1
CARECA198621/06/1986BRA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 3:4 PSOFRAQuarter-finals1
CARECA198606/06/1986BRA1:0 (0:0)ALGGroup matches1
CARECA198616/06/1986BRA4:0 (1:0)POLRound of 161
Carles PUYOL201007/07/2010GER0:1 (0:0)ESPSemi-finals1
Carlo GALLI195420/06/1954ITA4:1 (1:0)BELGroup matches1
CARLOS ALBERTO197021/06/1970BRA4:1 (1:1)ITAFinal1
Carlos BABINGTON197415/06/1974POL3:2 (2:0)ARGGroup matches1
Carlos BORGES195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
CARLOS MANUEL198603/06/1986POR1:0 (0:0)ENGGroup matches1
Carlos PEUCELLE193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Carlos TENORIO200615/06/2006ECU3:0 (1:0)CRCGroup matches1
Carlos TENORIO200609/06/2006POL0:2 (0:1)ECUGroup matches1
Carlos TEVEZ200616/06/2006ARG6:0 (3:0)SCGGroup matches1
Carlos VALDERRAMA199009/06/1990UAE0:2 (0:0)COLGroup matches1
Carsten JANCKER200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches1
Cayetano RE195811/06/1958PAR3:2 (2:1)SCOGroup matches1
Celso AYALA199824/06/1998NGA1:3 (1:1)PARGroup matches1
Cesar CUETO197803/06/1978PER3:1 (1:1)SCOGroup matches1
Cesar LOPEZ FRETES195029/06/1950SWE2:2 (2:1)PARGroup matches1
CESAR SAMPAIO199810/06/1998BRA2:1 (1:1)SCOGroup matches1
CHOI Soon Ho198610/06/1986KOR2:3 (0:1)ITAGroup matches1
Christian LOPEZ197810/06/1978FRA3:1 (3:1)HUNGroup matches1
Christian VIERI200208/06/2002ITA1:2 (0:0)CROGroup matches1
Christian VIERI199827/06/1998ITA1:0 (1:0)NORRound of 161
Christian VIERI200218/06/2002KOR2:1 a.e.t. (1:1, 0:1)ITARound of 161
Christian VIERI199811/06/1998ITA2:2 (1:1)CHIGroup matches1
Christian VIERI199823/06/1998ITA2:1 (0:0)AUTGroup matches1
Christophe DUGARRY199812/06/1998FRA3:0 (1:0)RSAGroup matches1
Claudio CANIGGIA199003/07/1990ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:0) 3:4 PSOARGSemi-finals1
Claudio CANIGGIA199024/06/1990BRA0:1 (0:0)ARGRound of 161
Claudio LOPEZ199804/07/1998NED2:1 (1:1)ARGQuarter-finals1
Clint DEMPSEY200622/06/2006GHA2:1 (2:1)USAGroup matches1
Clint DEMPSEY201012/06/2010ENG1:1 (1:1)USAFirst stage1
Clint MATHIS200210/06/2002KOR1:1 (0:1)USAGroup matches1
CLODOALDO197017/06/1970BRA3:1 (1:1)URUSemi-finals1
Colin CLARKE198607/06/1986NIR1:2 (0:2)ESPGroup matches1
Conny TORSTENSSON197403/07/1974SWE2:1 (1:1)YUGSecond round1
Constantin STANCIU193014/07/1930ROU3:1 (1:0)PERGroup matches1
Craig BURLEY199816/06/1998SCO1:1 (0:0)NORGroup matches1
Craig MOORE200622/06/2006CRO2:2 (1:1)AUSGroup matches1
Cristian RIVEROS201020/06/2010SVK0:2 (0:1)PARFirst stage1
CRISTIANO RONALDO200617/06/2006POR2:0 (0:0)IRNGroup matches1
CRISTIANO RONALDO201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage1
Cuauhtemoc BLANCO200203/06/2002CRO0:1 (0:0)MEXGroup matches1
Cuauhtemoc BLANCO199820/06/1998BEL2:2 (1:0)MEXGroup matches1
Cuauhtemoc BLANCO201017/06/2010FRA0:2 (0:0)MEXFirst stage1
Damien DUFF200211/06/2002KSA0:3 (0:1)IRLGroup matches1
Dan EGGEN199810/06/1998MAR2:2 (1:1)NORGroup matches1
Dan PETRESCU199426/06/1994USA0:1 (0:1)ROUGroup matches1
Dan PETRESCU199822/06/1998ROU2:1 (0:0)ENGGroup matches1
DANI197803/06/1978AUT2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Daniel AMOKACHI199430/06/1994GRE0:2 (0:1)NGAGroup matches1
Daniel AMOKACHI199421/06/1994NGA3:0 (2:0)BULGroup matches1
Daniel BERTONI197825/06/1978ARG3:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NEDFinal1
Daniel BERTONI197802/06/1978ARG2:1 (1:1)HUNGroup matches1
Daniel BERTONI198223/06/1982ARG2:0 (1:0)SLVGroup matches1
Daniel BERTONI198218/06/1982ARG4:1 (2:0)HUNGroup matches1
Daniel BORIMIROV199426/06/1994BUL4:0 (1:0)GREGroup matches1
Daniel FONSECA199021/06/1990KOR0:1 (0:0)URUGroup matches1
Daniel PASSARELLA198229/06/1982ITA2:1 (0:0)ARGSecond round1
Daniel PASSARELLA197806/06/1978ARG2:1 (1:0)FRAGroup matches1
Daniel PASSARELLA198223/06/1982ARG2:0 (1:0)SLVGroup matches1
Daniel VEYT198611/06/1986PAR2:2 (0:1)BELGroup matches1
Daniele DE ROSSI201014/06/2010ITA1:1 (0:1)PARFirst stage1
Daniele MASSARO199428/06/1994ITA1:1 (0:0)MEXGroup matches1
Darijo SRNA200622/06/2006CRO2:2 (1:1)AUSGroup matches1
Dario RODRIGUEZ200201/06/2002URU1:2 (0:1)DENGroup matches1
Darren ANDERTON199826/06/1998COL0:2 (0:2)ENGGroup matches1
David BECKHAM199826/06/1998COL0:2 (0:2)ENGGroup matches1
David BECKHAM200207/06/2002ARG0:1 (0:1)ENGGroup matches1
David BECKHAM200625/06/2006ENG1:0 (0:0)ECURound of 161
David EMBE199419/06/1994CMR2:2 (1:1)SWEGroup matches1
David NAREY198218/06/1982BRA4:1 (1:1)SCOGroup matches1
David PLATT199001/07/1990ENG3:2 a.e.t. (2:2, 1:0)CMRQuarter-finals1
David PLATT199026/06/1990ENG1:0 a.e.t.BELRound of 161
David PLATT199007/07/1990ITA2:1 (0:0)ENGMatch for third place1
David TREZEGUET199818/06/1998FRA4:0 (1:0)KSAGroup matches1
David VILLA201003/07/2010PAR0:1 (0:0)ESPQuarter-finals1
David VILLA201025/06/2010CHI1:2 (0:2)ESPFirst stage1
David VILLA201029/06/2010ESP1:0 (0:0)PORRound of 161
David VILLA200627/06/2006ESP1:3 (1:1)FRARound of 161
Davor JOZIC199010/06/1990FRG4:1 (2:0)YUGGroup matches1
Davor JOZIC199014/06/1990YUG1:0 (0:0)COLGroup matches1
Davor SUKER199830/06/1998ROU0:1 (0:1)CRORound of 161
Davor SUKER199811/07/1998NED1:2 (1:2)CROMatch for third place1
Davor SUKER199820/06/1998JPN0:1 (0:0)CROGroup matches1
Davor SUKER199814/06/1998JAM1:3 (1:1)CROGroup matches1
Davor SUKER199808/07/1998FRA2:1 (0:0)CROSemi-finals1
Davor SUKER199804/07/1998GER0:3 (0:1)CROQuarter-finals1
DECO200617/06/2006POR2:0 (0:0)IRNGroup matches1
Dennis BERGKAMP199804/07/1998NED2:1 (1:1)ARGQuarter-finals1
Dennis BERGKAMP199829/06/1998NED2:1 (1:0)YUGRound of 161
Dennis BERGKAMP199409/07/1994NED2:3 (0:0)BRAQuarter-finals1
Dennis BERGKAMP199820/06/1998NED5:0 (2:0)KORGroup matches1
Dennis BERGKAMP199404/07/1994NED2:0 (2:0)IRLRound of 161
Dennis BERGKAMP199429/06/1994MAR1:2 (0:1)NEDGroup matches1
Dennis ROMMEDAHL201019/06/2010CMR1:2 (1:1)DENFirst stage1
Dennis ROMMEDAHL200211/06/2002DEN2:0 (1:0)FRAGroup matches1
Dennis WILSHAW195420/06/1954ENG2:0 (1:0)SUIGroup matches1
Derek KEVAN195815/06/1958ENG2:2 (0:1)AUTGroup matches1
Derek KEVAN195808/06/1958URS2:2 (1:0)ENGGroup matches1
DIAMANTINO198611/06/1986POR1:3 (0:2)MARGroup matches1
Dick NANNINGA197825/06/1978ARG3:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NEDFinal1
DIDI195824/06/1958BRA5:2 (2:1)FRASemi-finals1
DIDI195416/06/1954BRA5:0 (4:0)MEXGroup matches1
DIDI195419/06/1954BRA1:1 a.e.t. (1:1, 0:0)YUGGroup matches1
Didier DROGBA201020/06/2010BRA3:1 (1:0)CIVFirst stage1
Didier DROGBA200610/06/2006ARG2:1 (2:0)CIVGroup matches1
Didier SIX198224/06/1982FRA1:1 (0:0)TCHGroup matches1
Didier SIX198221/06/1982FRA4:1 (2:0)KUWGroup matches1
Diego FORLAN201006/07/2010URU2:3 (1:1)NEDSemi-finals1
Diego FORLAN201010/07/2010URU2:3 (1:1)GERMatch for third place1
Diego FORLAN201002/07/2010URU1:1 a.e.t. (1:1, 0:1) 4:2 PSOGHAQuarter-finals1
Diego FORLAN200211/06/2002SEN3:3 (3:0)URUGroup matches1
Diego MARADONA199421/06/1994ARG4:0 (2:0)GREGroup matches1
Diego MARADONA198605/06/1986ITA1:1 (1:1)ARGGroup matches1
Dieter MUELLER197818/06/1978FRG2:2 (1:1)NEDSecond round1
Dieter MUELLER197806/06/1978FRG6:0 (4:0)MEXGroup matches1
Dimitrios SALPINGIDIS201017/06/2010GRE2:1 (1:1)NGAFirst stage1
Dinko DERMENDZHIEV197002/06/1970PER3:2 (0:1)BULGroup matches1
Dino BAGGIO199423/06/1994ITA1:0 (0:0)NORGroup matches1
Dino BAGGIO199409/07/1994ITA2:1 (1:0)ESPQuarter-finals1
DIRCEU197824/06/1978BRA2:1 (0:1)ITAMatch for third place1
Dirk KUYT201014/06/2010NED2:0 (0:0)DENFirst stage1
DJALMA SANTOS195427/06/1954HUN4:2 (2:1)BRAQuarter-finals1
Djamel ZIDANE198603/06/1986ALG1:1 (0:1)NIRGroup matches1
Djordje VUJADINOVIC193027/07/1930URU6:1 (3:1)YUGSemi-finals1
Djordje VUJADINOVIC193017/07/1930YUG4:0 (0:0)BOLGroup matches1
Dmitri RADCHENKO199428/06/1994RUS6:1 (3:0)CMRGroup matches1
Dmitri SYCHEV200214/06/2002BEL3:2 (1:0)RUSGroup matches1
Dobromir ZECHEV197011/06/1970BUL1:1 (1:0)MARGroup matches1
Dominique ROCHETEAU198609/06/1986HUN0:3 (0:1)FRAGroup matches1
Dominique ROCHETEAU197810/06/1978FRA3:1 (3:1)HUNGroup matches1
Dragan DZAJIC197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
Dragan STOJKOVIC199821/06/1998GER2:2 (0:1)YUGGroup matches1
Drazen JERKOVIC196202/06/1962YUG3:1 (2:1)URUGroup matches1
Drazen JERKOVIC196213/06/1962TCH3:1 (0:0)YUGSemi-finals1
Earnie STEWART199422/06/1994USA2:1 (1:0)COLGroup matches1
Ebbe SAND199828/06/1998NGA1:4 (0:2)DENRound of 161
EDER198214/06/1982BRA2:1 (0:1)URSGroup matches1
EDER198218/06/1982BRA4:1 (1:1)SCOGroup matches1
Edgar DAVIDS199829/06/1998NED2:1 (1:0)YUGRound of 161
EDINHO198616/06/1986BRA4:0 (1:0)POLRound of 161
Edinson CAVANI201010/07/2010URU2:3 (1:1)GERMatch for third place1
Edison MENDEZ200213/06/2002ECU1:0 (0:0)CROGroup matches1
EDMILSON200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches1
Edmund CONEN193407/06/1934GER3:2 (3:1)AUTMatch for third place1
Eduard MALOFEYEV196628/07/1966POR2:1 (1:1)URSMatch for third place1
Eduardo LAING198221/06/1982HON1:1 (0:1)NIRGroup matches1
Egisto PANDOLFINI195002/07/1950ITA2:0 (1:0)PARGroup matches1
Egisto PANDOLFINI195420/06/1954ITA4:1 (1:0)BELGroup matches1
Egor TITOV200205/06/2002RUS2:0 (0:0)TUNGroup matches1
Eladio ROJAS196210/06/1962CHI2:1 (2:1)URSQuarter-finals1
Eladio ROJAS196216/06/1962CHI1:0 (0:0)YUGMatch for third place1
ELANO201015/06/2010BRA2:1 (0:0)PRKFirst stage1
ELANO201020/06/2010BRA3:1 (1:0)CIVFirst stage1
ELOY198612/06/1986ALG0:3 (0:1)ESPGroup matches1
Emerich DEMBROVSCHI197010/06/1970BRA3:2 (2:1)ROUGroup matches1
Emil KOSTADINOV199824/06/1998ESP6:1 (2:0)BULGroup matches1
Emile HESKEY200215/06/2002DEN0:3 (0:3)ENGRound of 161
Emile VEINANTE193805/06/1938FRA3:1 (2:1)BELFirst round1
Emilio BUTRAGUENO198607/06/1986NIR1:2 (0:2)ESPGroup matches1
Emmanuel AMUNIKE199421/06/1994NGA3:0 (2:0)BULGroup matches1
Emmanuel AMUNIKE199405/07/1994NGA1:2 a.e.t. (1:1, 1:0)ITARound of 161
Emmanuel KUNDE199001/07/1990ENG3:2 a.e.t. (2:2, 1:0)CMRQuarter-finals1
Emmanuel OLISADEBE200214/06/2002POL3:1 (2:0)USAGroup matches1
Emmanuel PETIT199824/06/1998FRA2:1 (1:1)DENGroup matches1
Emmanuel PETIT199812/07/1998BRA0:3 (0:2)FRAFinal1
Emmanuel SANON197423/06/1974ARG4:1 (2:0)HAIGroup matches1
Emmanuel SANON197415/06/1974ITA3:1 (0:0)HAIGroup matches1
Emre BELOZOGLU200209/06/2002CRC1:1 (0:0)TURGroup matches1
Enrique BORJA196613/07/1966FRA1:1 (0:0)MEXGroup matches1
Enrique GUAITA193403/06/1934ITA1:0 (1:0)AUTSemi-finals1
Enrique SAURA198220/06/1982ESP2:1 (1:1)YUGGroup matches1
Enrique VERA201020/06/2010SVK0:2 (0:1)PARFirst stage1
Enzo FRANCESCOLI198608/06/1986DEN6:1 (2:1)URUGroup matches1
Enzo SCIFO199017/06/1990BEL3:1 (2:0)URUGroup matches1
Enzo SCIFO198615/06/1986URS3:4 a.e.t. (2:2, 1:0)BELRound of 161
Enzo SCIFO198608/06/1986IRQ1:2 (0:2)BELGroup matches1
Eric WYNALDA199418/06/1994USA1:1 (1:1)SUIGroup matches1
Erich OBERMAYER197814/06/1978NED5:1 (3:0)AUTSecond round1
Erich PROBST195430/06/1954FRG6:1 (1:0)AUTSemi-finals1
Erich PROBST195416/06/1954AUT1:0 (1:0)SCOGroup matches1
Erich PROBST195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals1
Ermes MUCCINELLI195025/06/1950SWE3:2 (2:1)ITAGroup matches1
Erminio ONEGA196619/07/1966ARG2:0 (0:0)SUIGroup matches1
Ernesto BELIS193427/05/1934SWE3:2 (1:1)ARGPreliminary round1
Ernesto VIDAL195002/07/1950URU8:0 (4:0)BOLGroup matches1
Ernie BRANDTS197821/06/1978NED2:1 (0:1)ITASecond round1
Ernie BRANDTS197814/06/1978NED5:1 (3:0)AUTSecond round1
Erno SOLYMOSI196203/06/1962HUN6:1 (4:0)BULGroup matches1
Ernst OCWIRK195426/06/1954AUT7:5 (5:4)SUIQuarter-finals1
Ernst OCWIRK195403/07/1954AUT3:1 (1:1)URUMatch for third place1
Ernst STOJASPAL195403/07/1954AUT3:1 (1:1)URUMatch for third place1
Erol KESKIN195420/06/1954TUR7:0 (4:0)KORGroup matches1
Erwin SANCHEZ199427/06/1994BOL1:3 (0:1)ESPGroup matches1
Erwin VANDENBERGH198213/06/1982ARG0:1 (0:0)BELGroup matches1
Erwin VANDENBERGH198603/06/1986BEL1:2 (1:2)MEXGroup matches1
Estanislao BASORA195029/06/1950ESP2:0 (2:0)CHIGroup matches1
Estanislao BASORA195025/06/1950ESP3:1 (0:1)USAGroup matches1
Esteban CAMBIASSO200616/06/2006ARG6:0 (3:0)SCGGroup matches1
Eugen WALASCHEK193809/06/1938SUI4:2 (1:2)GERFirst round1
Eugene EKEKE199001/07/1990ENG3:2 a.e.t. (2:2, 1:0)CMRQuarter-finals1
EUSEBIO (Eusebio da Silva Ferreira)196626/07/1966ENG2:1 (1:0)PORSemi-finals1
EUSEBIO (Eusebio da Silva Ferreira)196616/07/1966POR3:0 (2:0)BULGroup matches1
EUSEBIO (Eusebio da Silva Ferreira)196628/07/1966POR2:1 (1:1)URSMatch for third place1
Fabio CAPELLO197423/06/1974POL2:1 (2:0)ITAGroup matches1
Fabio GROSSO200604/07/2006GER0:2 a.e.t.ITASemi-finals1
Fabio QUAGLIARELLA201024/06/2010SVK3:2 (1:0)ITAFirst stage1
Fahad AL GHESHEYAN199403/07/1994KSA1:3 (0:1)SWERound of 161
Faisal AL DAKHIL198217/06/1982TCH1:1 (1:0)KUWGroup matches1
FALCAO198205/07/1982ITA3:2 (2:1)BRASecond round1
FALCAO198218/06/1982BRA4:1 (1:1)SCOGroup matches1
FALCAO198223/06/1982BRA4:0 (2:0)NZLGroup matches1
Ferenc BENE196620/07/1966HUN3:1 (2:1)BULGroup matches1
Ferenc BENE196615/07/1966HUN3:1 (1:1)BRAGroup matches1
Ferenc BENE196613/07/1966POR3:1 (1:0)HUNGroup matches1
Ferenc BENE196623/07/1966URS2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Ferenc PUSKAS195404/07/1954FRG3:2 (2:2)HUNFinal1
Ferenc PUSKAS195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches1
Fernando HIERRO200207/06/2002ESP3:1 (0:1)PARGroup matches1
Fernando HIERRO199813/06/1998ESP2:3 (1:1)NGAGroup matches1
Fernando HIERRO200202/06/2002ESP3:1 (1:0)SVNGroup matches1
Fernando HIERRO199402/07/1994ESP3:0 (1:0)SUIRound of 161
Fernando HIERRO199824/06/1998ESP6:1 (2:0)BULGroup matches1
Fernando MORIENTES200216/06/2002ESP1:1 a.e.t. (1:1, 1:0) 3:2 PSOIRLRound of 161
Fernando QUIRARTE198611/06/1986IRQ0:1 (0:0)MEXGroup matches1
Fernando QUIRARTE198603/06/1986BEL1:2 (1:2)MEXGroup matches1
Fernando RIERA195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches1
Fernando TORRES200614/06/2006ESP4:0 (2:0)UKRGroup matches1
Filippo INZAGHI200622/06/2006CZE0:2 (0:1)ITAGroup matches1
Finidi GEORGE199430/06/1994GRE0:2 (0:1)NGAGroup matches1
Florea DUMITRACHE197010/06/1970BRA3:2 (2:1)ROUGroup matches1
Florea DUMITRACHE197006/06/1970ROU2:1 (0:1)TCHGroup matches1
Florent MALOUDA201022/06/2010FRA1:2 (0:2)RSAFirst stage1
Florian ALBERT196231/05/1962HUN2:1 (1:0)ENGGroup matches1
Francesco GRAZIANI198223/06/1982ITA1:1 (0:0)CMRGroup matches1
Francesco TOTTI200626/06/2006ITA1:0 (0:0)AUSRound of 161
Francisco ARCE200202/06/2002PAR2:2 (1:0)RSAGroup matches1
Francisco VARALLO193019/07/1930ARG6:3 (3:1)MEXGroup matches1
Francisco ZULUAGA196230/05/1962URU2:1 (0:1)COLGroup matches1
Franck RIBERY200627/06/2006ESP1:3 (1:1)FRARound of 161
Franco CAUSIO197824/06/1978BRA2:1 (0:1)ITAMatch for third place1
Francois OMAM-BIYIK199008/06/1990ARG0:1 (0:0)CMRGroup matches1
Francois OMAM-BIYIK199419/06/1994CMR2:2 (1:1)SWEGroup matches1
Frank VERCAUTEREN198611/06/1986PAR2:2 (0:1)BELGroup matches1
Frank WALLACE195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches1
Frantisek SVOBODA193431/05/1934TCH3:2 (1:1)SUIQuarter-finals1
Franz BECKENBAUER197014/06/1970FRG3:2 a.e.t. (2:2, 0:1)ENGQuarter-finals1
Franz BECKENBAUER196625/07/1966FRG2:1 (1:0)URSSemi-finals1
Franz BECKENBAUER196623/07/1966FRG4:0 (1:0)URUQuarter-finals1
FRED200618/06/2006BRA2:0 (0:0)AUSGroup matches1
Freddy RINCON199019/06/1990FRG1:1 (0:0)COLGroup matches1
Fredrik LJUNGBERG200615/06/2006SWE1:0 (0:0)PARGroup matches1
Fredy BICKEL193809/06/1938SUI4:2 (1:2)GERFirst round1
FRIACA195016/07/1950URU2:1 (0:0)BRAFinal round1
Fritz WALTER195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches1
Fryedryk SZERFKE193805/06/1938BRA6:5 a.e.t. (4:4, 3:1)POLFirst round1
Fuad AMIN199425/06/1994KSA2:1 (2:1)MARGroup matches1
Fuad AMIN199420/06/1994NED2:1 (0:1)KSAGroup matches1
Fulvio NESTI195423/06/1954SUI4:1 (1:0)ITAGroup matches1
Gabor POLOSKEI198218/06/1982ARG4:1 (2:0)HUNGroup matches1
Gabor POLOSKEI198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches1
Gabriel BATISTUTA199830/06/1998ARG2:2 a.e.t. (2:2, 2:2) 4:3 PSOENGRound of 161
Gabriel BATISTUTA199814/06/1998ARG1:0 (1:0)JPNGroup matches1
Gabriel BATISTUTA200202/06/2002ARG1:0 (0:0)NGAGroup matches1
Gabriel BATISTUTA199403/07/1994ROU3:2 (2:1)ARGRound of 161
Gabriel HEINZE201012/06/2010ARG1:0 (1:0)NGAFirst stage1
Gaizka MENDIETA200212/06/2002RSA2:3 (1:2)ESPGroup matches1
GARRINCHA196612/07/1966BRA2:0 (1:0)BULGroup matches1
Gary BREEN200211/06/2002KSA0:3 (0:1)IRLGroup matches1
Gary LINEKER198622/06/1986ARG2:1 (0:0)ENGQuarter-finals1
Gary LINEKER199011/06/1990ENG1:1 (1:0)IRLGroup matches1
Gary LINEKER199004/07/1990FRG1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:3 PSOENGSemi-finals1
Gaston TAUMENT199420/06/1994NED2:1 (0:1)KSAGroup matches1
Gavril BALINT199014/06/1990CMR2:1 (0:0)ROUGroup matches1
Gavril BALINT199018/06/1990ARG1:1 (0:0)ROUGroup matches1
Gelson FERNANDES201016/06/2010ESP0:1 (0:0)SUIFirst stage1
Geoff HURST196623/07/1966ENG1:0 (0:0)ARGQuarter-finals1
Geoff HURST197002/06/1970ENG1:0 (0:0)ROUGroup matches1
Georges BREGY199418/06/1994USA1:1 (1:1)SUIGroup matches1
Georges GRUN199402/07/1994GER3:2 (3:1)BELRound of 161
Georges VERRIEST193427/05/1934AUT3:2 a.e.t. (1:1, 1:1)FRAPreliminary round1
Georgi ASPARUKHOV196620/07/1966HUN3:1 (2:1)BULGroup matches1
Georgi SOKOLOV196203/06/1962HUN6:1 (4:0)BULGroup matches1
Gerard HAUSSER196613/07/1966FRA1:1 (0:0)MEXGroup matches1
Gerard SOLER198216/06/1982ENG3:1 (1:1)FRAGroup matches1
Gerardo TORRADO200209/06/2002MEX2:1 (1:1)ECUGroup matches1
Gerd MUELLER197407/07/1974NED1:2 (1:2)FRGFinal1
Gerd MUELLER197403/07/1974POL0:1 (0:0)FRGSecond round1
Gerd MUELLER197014/06/1970FRG3:2 a.e.t. (2:2, 0:1)ENGQuarter-finals1
Gerd MUELLER197003/06/1970FRG2:1 (0:1)MARGroup matches1
Gerd MUELLER197426/06/1974YUG0:2 (0:1)FRGSecond round1
Gerd MUELLER197418/06/1974AUS0:3 (0:2)FRGGroup matches1
Gerhard RODAX199019/06/1990AUT2:1 (0:0)USAGroup matches1
German ACEROS196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Gerry ARMSTRONG198204/07/1982FRA4:1 (1:0)NIRSecond round1
Gerry ARMSTRONG198225/06/1982NIR1:0 (0:0)ESPGroup matches1
Gerry ARMSTRONG198221/06/1982HON1:1 (0:1)NIRGroup matches1
Gerry HITCHENS196210/06/1962BRA3:1 (1:1)ENGQuarter-finals1
GERSON197021/06/1970BRA4:1 (1:1)ITAFinal1
Geza TOLDI193805/06/1938HUN6:0 (4:0)INHFirst round1
Gheorghe HAGI199418/06/1994COL1:3 (1:2)ROUGroup matches1
Gheorghe HAGI199403/07/1994ROU3:2 (2:1)ARGRound of 161
Gheorghe HAGI199422/06/1994ROU1:4 (1:1)SUIGroup matches1
Giampiero BONIPERTI195417/06/1954SUI2:1 (1:1)ITAGroup matches1
Gianluca ZAMBROTTA200630/06/2006ITA3:0 (1:0)UKRQuarter-finals1
Gianni RIVERA197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals1
Gianni RIVERA197415/06/1974ITA3:1 (0:0)HAIGroup matches1
Gianni RIVERA197014/06/1970ITA4:1 (1:1)MEXQuarter-finals1
Gigi RIVA197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals1
GILBERTO MELO200622/06/2006JPN1:4 (1:1)BRAGroup matches1
Gino COLAUSSI193816/06/1938ITA2:1 (0:0)BRASemi-finals1
Gino COLAUSSI193812/06/1938ITA3:1 (1:1)FRAQuarter-finals1
Gino PARIANI195025/06/1950ESP3:1 (0:1)USAGroup matches1
Giovanni FERRARI193431/05/1934ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1)ESPQuarter-finals1
Giovanni FERRARI193427/05/1934ITA7:1 (3:0)USAPreliminary round1
Giovanni VAN BRONCKHORST201006/07/2010URU2:3 (1:1)NEDSemi-finals1
Giuseppe GIANNINI199014/06/1990ITA1:0 (1:0)USAGroup matches1
Giuseppe MEAZZA193427/05/1934ITA7:1 (3:0)USAPreliminary round1
Giuseppe MEAZZA193401/06/1934ITA1:0 (1:0)ESPQuarter-finals1
Giuseppe MEAZZA193816/06/1938ITA2:1 (0:0)BRASemi-finals1
Glenn STROMBERG199016/06/1990SWE1:2 (0:1)SCOGroup matches1
GOIKO198618/06/1986DEN1:5 (1:1)ESPRound of 161
GOIKOETXEA199421/06/1994GER1:1 (0:1)ESPGroup matches1
GOIKOETXEA199417/06/1994ESP2:2 (0:0)KORGroup matches1
Gonzalo HIGUAIN201027/06/2010ARG3:1 (2:0)MEXRound of 161
Goran VLAOVIC199804/07/1998GER0:3 (0:1)CROQuarter-finals1
Gordon STRACHAN198608/06/1986FRG2:1 (1:1)SCOGroup matches1
Gosta DUNKER193431/05/1934GER2:1 (0:0)SWEQuarter-finals1
Graeme SOUNESS198222/06/1982URS2:2 (0:1)SCOGroup matches1
Gregoire MBIDA198223/06/1982ITA1:1 (0:0)CMRGroup matches1
Grzegorz LATO197821/06/1978BRA3:1 (1:1)POLSecond round1
Grzegorz LATO197406/07/1974BRA0:1 (0:0)POLMatch for third place1
Grzegorz LATO197426/06/1974SWE0:1 (0:1)POLSecond round1
Grzegorz LATO197806/06/1978POL1:0 (1:0)TUNGroup matches1
Grzegorz LATO198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Grzegorz LATO197430/06/1974POL2:1 (1:1)YUGSecond round1
Guillermo LA ROSA198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Guillermo STABILE193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Guillermo SUBIABRE193022/07/1930ARG3:1 (2:1)CHIGroup matches1
Guillermo SUBIABRE193019/07/1930CHI1:0 (0:0)FRAGroup matches1
Gunnar GREN195824/06/1958SWE3:1 (1:1)FRGSemi-finals1
Gustavo MOSCOSO198220/06/1982FRG4:1 (1:0)CHIGroup matches1
Gustavo PENA197011/06/1970MEX1:0 (1:0)BELGroup matches1
Gyorgy SAROSI193431/05/1934AUT2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Gyorgy SAROSI193819/06/1938ITA4:2 (3:1)HUNFinal1
Gyorgy SAROSI193812/06/1938HUN2:0 (1:0)SUIQuarter-finals1
Gyorgy SAROSI193816/06/1938HUN5:1 (3:1)SWESemi-finals1
Gyula ZSENGELLER193812/06/1938HUN2:0 (1:0)SUIQuarter-finals1
HA Seok Ju199813/06/1998KOR1:3 (1:0)MEXGroup matches1
Hakan MILD199416/07/1994SWE4:0 (4:0)BULMatch for third place1
Hakan SUKUR200229/06/2002KOR2:3 (1:3)TURThird place1
Hamid ESTILI199821/06/1998USA1:2 (0:1)IRNGroup matches1
Haminu DRAMAN200622/06/2006GHA2:1 (2:1)USAGroup matches1
Hans CIESCLARCZYK195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place1
Hans KRANKL197803/06/1978AUT2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Hans KRANKL197807/06/1978AUT1:0 (1:0)SWEGroup matches1
Hans KRANKL198221/06/1982ALG0:2 (0:0)AUTGroup matches1
Hans SCHAEFER195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place1
Hans SCHAEFER195811/06/1958FRG2:2 (0:2)TCHGroup matches1
Hans SCHAEFER195430/06/1954FRG6:1 (1:0)AUTSemi-finals1
Hans SCHAEFER195417/06/1954FRG4:1 (1:1)TURGroup matches1
Hans SCHAEFER195824/06/1958SWE3:1 (1:1)FRGSemi-finals1
Hansi MUELLER197806/06/1978FRG6:0 (4:0)MEXGroup matches1
Harold LOZANO199426/06/1994SUI0:2 (0:1)COLGroup matches1
Harry KEWELL200622/06/2006CRO2:2 (1:1)AUSGroup matches1
Hasan SAS200203/06/2002BRA2:1 (0:1)TURGroup matches1
Hasan SAS200213/06/2002TUR3:0 (2:0)CHNGroup matches1
Hassan NADER199429/06/1994MAR1:2 (0:1)NEDGroup matches1
Hassan ROWSHAN197811/06/1978PER4:1 (3:1)IRNGroup matches1
Havard FLO199816/06/1998SCO1:1 (0:0)NORGroup matches1
Hector CASTRO193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Hector CASTRO193018/07/1930URU1:0 (0:0)PERGroup matches1
Hector CHUMPITAZ197002/06/1970PER3:2 (0:1)BULGroup matches1
Hector DE BOURGOING196615/07/1966URU2:1 (2:1)FRAGroup matches1
Hector FACUNDO196230/05/1962ARG1:0 (1:0)BULGroup matches1
Hector HERNANDEZ196207/06/1962MEX3:1 (2:1)TCHGroup matches1
Hector ORTIZ195028/06/1950YUG4:1 (2:0)MEXGroup matches1
Hector SCARONE193021/07/1930URU4:0 (4:0)ROUGroup matches1
Hector SOCORRO193809/06/1938CUB2:1 (0:1)ROUFirst round1
Hector ZELAYA198216/06/1982ESP1:1 (0:1)HONGroup matches1
Heinz SCHNEITER196203/06/1962FRG2:1 (1:0)SUIGroup matches1
Helmut HALLER196625/07/1966FRG2:1 (1:0)URSSemi-finals1
Helmut HALLER196630/07/1966ENG4:2 a.e.t. (2:2, 1:1)FRGFinal1
Helmut RAHN195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place1
Helmut RAHN195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches1
Helmut RAHN195427/06/1954FRG2:0 (1:0)YUGQuarter-finals1
Helmut RAHN195819/06/1958FRG1:0 (1:0)YUGQuarter-finals1
Helmut RAHN195811/06/1958FRG2:2 (0:2)TCHGroup matches1
Helmut RAHN195815/06/1958FRG2:2 (1:1)NIRGroup matches1
Henri ISEMBORGHS193805/06/1938FRA3:1 (2:1)BELFirst round1
Henrik LARSSON199416/07/1994SWE4:0 (4:0)BULMatch for third place1
Henrik LARSSON200620/06/2006SWE2:2 (0:1)ENGGroup matches1
Henrik LARSSON200216/06/2002SWE1:2 a.e.t. (1:1, 1:1)SENRound of 161
Herman GAVIRIA199426/06/1994SUI0:2 (0:1)COLGroup matches1
Hernan CRESPO200212/06/2002SWE1:1 (0:0)ARGGroup matches1
Hernan CRESPO200624/06/2006ARG2:1 a.e.t. (1:1, 1:1)MEXRound of 161
Hernan CRESPO200616/06/2006ARG6:0 (3:0)SCGGroup matches1
Hernan CRESPO200610/06/2006ARG2:1 (2:0)CIVGroup matches1
Hernan MEDFORD199020/06/1990SWE1:2 (1:0)CRCGroup matches1
Hidetoshi NAKATA200214/06/2002TUN0:2 (0:0)JPNGroup matches1
Hiroaki MORISHIMA200214/06/2002TUN0:2 (0:0)JPNGroup matches1
HONG Myung Bo199427/06/1994GER3:2 (3:0)KORGroup matches1
HONG Myung Bo199417/06/1994ESP2:2 (0:0)KORGroup matches1
Horacio CASARIN195002/07/1950SUI2:1 (2:0)MEXGroup matches1
Horst HRUBESCH198225/06/1982FRG1:0 (1:0)AUTGroup matches1
Horst SZYMANIAK196206/06/1962FRG2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Houmane JARIR197003/06/1970FRG2:1 (0:1)MARGroup matches1
Hristo BONEV197419/06/1974BUL1:1 (0:0)URUGroup matches1
Hristo BONEV197002/06/1970PER3:2 (0:1)BULGroup matches1
Hristo STOICHKOV199410/07/1994BUL2:1 (0:0)GERQuarter-finals1
Hristo STOICHKOV199413/07/1994BUL1:2 (1:2)ITASemi-finals1
Hristo STOICHKOV199405/07/1994MEX1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 1:3 PSOBULRound of 161
Hristo STOICHKOV199430/06/1994ARG0:2 (0:0)BULGroup matches1
HUGO ALMEIDA201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage1
Hugo SÁNCHEZ198603/06/1986BEL1:2 (1:2)MEXGroup matches1
HUH Jung Moo198610/06/1986KOR2:3 (0:1)ITAGroup matches1
HWANG Bo Kwan199017/06/1990KOR1:3 (1:1)ESPGroup matches1
HWANG Sun Hong200204/06/2002KOR2:0 (1:0)POLGroup matches1
HWANG Sun Hong199427/06/1994GER3:2 (3:0)KORGroup matches1
Igor BELANOV198602/06/1986URS6:0 (3:0)HUNGroup matches1
Igor CHISLENKO196616/07/1966URS1:0 (0:0)ITAGroup matches1
Igor CHISLENKO196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Igor CHISLENKO196623/07/1966URS2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Igor CHISLENKO196210/06/1962CHI2:1 (2:1)URSQuarter-finals1
Igor DOBROVOLSKYI199018/06/1990CMR0:4 (0:2)URSGroup matches1
Ildo MANEIRO197002/06/1970URU2:0 (1:0)ISRGroup matches1
Ilhan MANSIZ200222/06/2002SEN0:1 a.e.t.TURQuarter-finals1
Ilija PETKOVIC197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
INIESTA201011/07/2010NED0:1 a.e.t.ESPFinal1
INIESTA201025/06/2010CHI1:2 (0:2)ESPFirst stage1
Iordan LETCHKOV199410/07/1994BUL2:1 (0:0)GERQuarter-finals1
Iordan LETCHKOV199426/06/1994BUL4:0 (1:0)GREGroup matches1
Iraj DANAYFAR197807/06/1978SCO1:1 (1:0)IRNGroup matches1
Isidoro DIAZ196207/06/1962MEX3:1 (2:1)TCHGroup matches1
Isidro LANGARA193427/05/1934ESP3:1 (3:0)BRAPreliminary round1
Iuliu BARATKY193805/06/1938CUB3:3 a.e.t. (2:2, 1:1)ROUFirst round1
Ivan GUDELJ198220/06/1982ESP2:1 (1:1)YUGGroup matches1
Ivan HASEK199010/06/1990USA1:5 (0:2)TCHGroup matches1
Ivan KAVIEDES200615/06/2006ECU3:0 (1:0)CRCGroup matches1
Ivan YAREMCHUK198602/06/1986URS6:0 (3:0)HUNGroup matches1
Ivica BEK193014/07/1930YUG2:1 (2:0)BRAGroup matches1
Ivica OLIC200208/06/2002ITA1:2 (0:0)CROGroup matches1
Ivica SURJAK197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
Ivica SURJAK197403/07/1974SWE2:1 (1:1)YUGSecond round1
Ivica VASTIC199817/06/1998CHI1:1 (0:0)AUTGroup matches1
Ivor ALLCHURCH195811/06/1958MEX1:1 (0:1)WALGroup matches1
Ivor ALLCHURCH195817/06/1958WAL2:1 (0:1)HUNGroup matches1
Jackie FATTON195423/06/1954SUI4:1 (1:0)ITAGroup matches1
Jackie MUDIE195811/06/1958PAR3:2 (2:1)SCOGroup matches1
Jaime BELMONTE195811/06/1958MEX1:1 (0:1)WALGroup matches1
Jaime RAMIREZ196230/05/1962CHI3:1 (1:1)SUIGroup matches1
Jaime RAMIREZ196202/06/1962CHI2:0 (0:0)ITAGroup matches1
JAIR195024/06/1950BRA4:0 (1:0)MEXGroup matches1
JAIR195013/07/1950BRA6:1 (3:0)ESPFinal round1
JAIRZINHO197017/06/1970BRA3:1 (1:1)URUSemi-finals1
JAIRZINHO197010/06/1970BRA3:2 (2:1)ROUGroup matches1
JAIRZINHO197014/06/1970BRA4:2 (2:1)PERQuarter-finals1
JAIRZINHO197430/06/1974ARG1:2 (1:1)BRASecond round1
JAIRZINHO197021/06/1970BRA4:1 (1:1)ITAFinal1
JAIRZINHO197007/06/1970BRA1:0 (0:0)ENGGroup matches1
JAIRZINHO197422/06/1974ZAI0:3 (0:1)BRAGroup matches1
Jan CEULEMANS198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Jan CEULEMANS199017/06/1990BEL3:1 (2:0)URUGroup matches1
Jan CEULEMANS198622/06/1986ESP1:1 a.e.t. (1:1, 0:1) 4:5 PSOBELQuarter-finals1
Jan CEULEMANS198615/06/1986URS3:4 a.e.t. (2:2, 1:0)BELRound of 161
Jan KOLLER200612/06/2006USA0:3 (0:2)CZEGroup matches1
Janos FARKAS196615/07/1966HUN3:1 (1:1)BRAGroup matches1
Janusz KUPCEWICZ198210/07/1982POL3:2 (2:1)FRAMatch for third place1
Jaouhar MNARI200619/06/2006ESP3:1 (0:1)TUNGroup matches1
Jared BORGETTI200213/06/2002MEX1:1 (1:0)ITAGroup matches1
Jared BORGETTI200209/06/2002MEX2:1 (1:1)ECUGroup matches1
Javier AMBROIS195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
Javier FRAGOSO197007/06/1970MEX4:0 (1:0)SLVGroup matches1
Javier HERNANDEZ201027/06/2010ARG3:1 (2:0)MEXRound of 161
Javier HERNANDEZ201017/06/2010FRA0:2 (0:0)MEXFirst stage1
Javier SAVIOLA200610/06/2006ARG2:1 (2:0)CIVGroup matches1
Javier ZANETTI199830/06/1998ARG2:2 a.e.t. (2:2, 2:2) 4:3 PSOENGRound of 161
Jean BEAUSEJOUR201016/06/2010HON0:1 (0:1)CHIFirst stage1
Jean NICOLAS193427/05/1934AUT3:2 a.e.t. (1:1, 1:1)FRAPreliminary round1
Jean TIGANA198609/06/1986HUN0:3 (0:1)FRAGroup matches1
Jean VINCENT195419/06/1954FRA3:2 (1:0)MEXGroup matches1
Jean VINCENT195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches1
Jean-Marc FERRERI198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Jean-Pierre PAPIN198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Jean-Pierre PAPIN198601/06/1986CAN0:1 (0:0)FRAGroup matches1
Jeno VINCZE193427/05/1934HUN4:2 (2:2)EGYPreliminary round1
Jermain DEFOE201023/06/2010SVN0:1 (0:1)ENGFirst stage1
Jerzy GORGON197419/06/1974HAI0:7 (0:5)POLGroup matches1
Jesper OLSEN198613/06/1986DEN2:0 (1:0)FRGGroup matches1
Jesper OLSEN198608/06/1986DEN6:1 (2:1)URUGroup matches1
Jesper OLSEN198618/06/1986DEN1:5 (1:1)ESPRound of 161
Jesus ZAMORA198202/07/1982FRG2:1 (0:0)ESPSecond round1
JI Yun Nam201015/06/2010BRA2:1 (0:0)PRKFirst stage1
Jim BROWN193026/07/1930ARG6:1 (1:0)USASemi-finals1
Jimmy GREAVES196202/06/1962ENG3:1 (2:0)ARGGroup matches1
Jimmy MULLEN195420/06/1954ENG2:0 (1:0)SUIGroup matches1
Jimmy MURRAY195808/06/1958YUG1:1 (1:0)SCOGroup matches1
Jiri FEUREISL195815/06/1958TCH6:1 (3:0)ARGGroup matches1
Jiri SOBOTKA193431/05/1934TCH3:2 (1:1)SUIQuarter-finals1
Joachim STREICH197414/06/1974GDR2:0 (0:0)AUSGroup matches1
Joachim STREICH197403/07/1974ARG1:1 (1:1)GDRSecond round1
Joaquin PEIRO196203/06/1962ESP1:0 (0:0)MEXGroup matches1
Joe COLE200620/06/2006SWE2:2 (0:1)ENGGroup matches1
Joe GAETJENS195029/06/1950USA1:0 (1:0)ENGGroup matches1
Joe JORDAN197414/06/1974ZAI0:2 (0:2)SCOGroup matches1
Joe JORDAN197803/06/1978PER3:1 (1:1)SCOGroup matches1
Joe JORDAN197422/06/1974SCO1:1 (0:0)YUGGroup matches1
Joe JORDAN198222/06/1982URS2:2 (0:1)SCOGroup matches1
Joe MACA195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches1
Johan CRUYFF197403/07/1974NED2:0 (0:0)BRASecond round1
Johan NEESKENS197403/07/1974NED2:0 (0:0)BRASecond round1
Johan NEESKENS197407/07/1974NED1:2 (1:2)FRGFinal1
Johan NEESKENS197430/06/1974GDR0:2 (0:1)NEDSecond round1
Johan WALEM200214/06/2002BEL3:2 (1:0)RUSGroup matches1
Johann HORVATH193431/05/1934AUT2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Johann HORVATH193407/06/1934GER3:2 (3:1)AUTMatch for third place1
John ALDRIDGE199424/06/1994MEX2:1 (1:0)IRLGroup matches1
John ALOISI200612/06/2006AUS3:1 (0:1)JPNGroup matches1
John CHARLES195808/06/1958HUN1:1 (1:1)WALGroup matches1
John COLLINS199810/06/1998BRA2:1 (1:1)SCOGroup matches1
John ERIKSEN198613/06/1986DEN2:0 (1:0)FRGGroup matches1
John HAYNES195815/06/1958ENG2:2 (0:1)AUTGroup matches1
John O BRIEN200205/06/2002USA3:2 (3:1)PORGroup matches1
John ROBERTSON198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches1
Johnny EKSTROM199020/06/1990SWE1:2 (1:0)CRCGroup matches1
Johnny REP197811/06/1978SCO3:2 (1:1)NEDGroup matches1
Johnny REP197426/06/1974NED4:0 (2:0)ARGSecond round1
Johnny REP197423/06/1974BUL1:4 (0:2)NEDGroup matches1
Jon Dahl TOMASSON201024/06/2010DEN1:3 (0:2)JPNFirst stage1
Jon Dahl TOMASSON200206/06/2002DEN1:1 (1:0)SENGroup matches1
Jon Dahl TOMASSON200211/06/2002DEN2:0 (1:0)FRAGroup matches1
Jorge BURRUCHAGA198629/06/1986ARG3:2 (1:0)FRGFinal1
Jorge BURRUCHAGA199013/06/1990ARG2:0 (1:0)URSGroup matches1
Jorge BURRUCHAGA198610/06/1986ARG2:0 (1:0)BULGroup matches1
Jorge CAMPOS200212/06/2002SVN1:3 (1:0)PARGroup matches1
Jorge ROBLEDO195002/07/1950CHI5:2 (2:0)USAGroup matches1
Jorge ROMERO195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
Jorge ROMERO195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches1
Jorge TORO196202/06/1962CHI2:0 (0:0)ITAGroup matches1
Jorge TORO196213/06/1962BRA4:2 (2:1)CHISemi-finals1
Jorge VALDANO198610/06/1986ARG2:0 (1:0)BULGroup matches1
Jorge VALDANO198629/06/1986ARG3:2 (1:0)FRGFinal1
JOSE AUGUSTO196623/07/1966POR5:3 (2:3)PRKQuarter-finals1
Jose BROWN198629/06/1986ARG3:2 (1:0)FRGFinal1
Jose CARDOZO199824/06/1998NGA1:3 (1:1)PARGroup matches1
Jose FONSECA200621/06/2006POR2:1 (2:1)MEXGroup matches1
Jose GONZALEZ197014/06/1970ITA4:1 (1:1)MEXQuarter-finals1
Jose LAMADRID195419/06/1954FRA3:2 (1:0)MEXGroup matches1
Jose Luis CAMINERO199409/07/1994ITA2:1 (1:0)ESPQuarter-finals1
Jose MAGRINA193805/06/1938CUB3:3 a.e.t. (2:2, 1:1)ROUFirst round1
Jose Maria FUSTE196620/07/1966FRG2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Jose PARODI195811/06/1958PAR3:2 (2:1)SCOGroup matches1
Jose PARODI195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
Jose SANFILIPPO196202/06/1962ENG3:1 (2:0)ARGGroup matches1
Jose SASIA196230/05/1962URU2:1 (0:1)COLGroup matches1
Jose SASIA196206/06/1962URS2:1 (1:0)URUGroup matches1
Jose SIERRA199823/06/1998CHI1:1 (1:0)CMRGroup matches1
Jose TORRES196628/07/1966POR2:1 (1:1)URSMatch for third place1
Jose TORRES196613/07/1966POR3:1 (1:0)HUNGroup matches1
Jose TORRES196616/07/1966POR3:0 (2:0)BULGroup matches1
Jose VELASQUEZ197811/06/1978PER4:1 (3:1)IRNGroup matches1
Josef BICAN193427/05/1934AUT3:2 a.e.t. (1:1, 1:1)FRAPreliminary round1
Josef GAUCHEL193804/06/1938SUI1:1 a.e.t. (1:1, 1:1)GERFirst round1
Josef KADRABA196213/06/1962TCH3:1 (0:0)YUGSemi-finals1
Josef KOSTALEK193805/06/1938TCH3:0 a.e.t.NEDFirst round1
Josef MASOPUST196217/06/1962BRA3:1 (1:1)TCHFinal1
Josef STIBRANYI196231/05/1962TCH1:0 (0:0)ESPGroup matches1
Josef ZEMAN193805/06/1938TCH3:0 a.e.t.NEDFirst round1
JOSIMAR198616/06/1986BRA4:0 (1:0)POLRound of 161
JOSIMAR198612/06/1986NIR0:3 (0:2)BRAGroup matches1
Josip KATALINSKI197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
Josip SKOBLAR196202/06/1962YUG3:1 (2:1)URUGroup matches1
Jozsef BENCSIS195815/06/1958HUN4:0 (1:0)MEXGroup matches1
Jozsef BOZSIK195808/06/1958HUN1:1 (1:1)WALGroup matches1
Jozsef TOTH195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches1
Jozsef TOTH198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches1
Jozsef VARGA198222/06/1982BEL1:1 (0:1)HUNGroup matches1
JUAN201028/06/2010BRA3:0 (2:0)CHIRound of 161
Juan AGUERO195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
Juan AGUERO195811/06/1958PAR3:2 (2:1)SCOGroup matches1
Juan ANSELMO193021/07/1930URU4:0 (4:0)ROUGroup matches1
Juan Antonio SENOR198622/06/1986ESP1:1 a.e.t. (1:1, 0:1) 4:5 PSOBELQuarter-finals1
Juan Carlos VALERON200202/06/2002ESP3:1 (1:0)SVNGroup matches1
Juan CARRENO193013/07/1930FRA4:1 (3:0)MEXGroup matches1
Juan CAYASSO199011/06/1990CRC1:0 (0:0)SCOGroup matches1
Juan HOHBERG195403/07/1954AUT3:1 (1:1)URUMatch for third place1
Juan Ignacio BASAGUREN197007/06/1970MEX4:0 (1:0)SLVGroup matches1
Juan LETELIER198224/06/1982ALG3:2 (3:0)CHIGroup matches1
Juan Manuel ASENSI197811/06/1978ESP1:0 (0:0)SWEGroup matches1
Juan MUJICA197002/06/1970URU2:0 (1:0)ISRGroup matches1
Juan SCHIAFFINO195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
Juan SCHIAFFINO195416/06/1954URU2:0 (0:0)TCHGroup matches1
Juan SCHIAFFINO195016/07/1950URU2:1 (0:0)BRAFinal round1
JUANITO200623/06/2006KSA0:1 (0:1)ESPGroup matches1
JUANITO198220/06/1982ESP2:1 (1:1)YUGGroup matches1
Juergen GRABOWSKI197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Juergen KLINSMANN199024/06/1990FRG2:1 (0:0)NEDRound of 161
Juergen KLINSMANN199015/06/1990FRG5:1 (2:0)UAEGroup matches1
Juergen KLINSMANN199010/06/1990FRG4:1 (2:0)YUGGroup matches1
Juergen KLINSMANN199421/06/1994GER1:1 (0:1)ESPGroup matches1
Juergen KLINSMANN199815/06/1998GER2:0 (1:0)USAGroup matches1
Juergen KLINSMANN199417/06/1994GER1:0 (0:0)BOLGroup matches1
Juergen KLINSMANN199402/07/1994GER3:2 (3:1)BELRound of 161
Juergen KLINSMANN199825/06/1998GER2:0 (0:0)IRNGroup matches1
Juergen KLINSMANN199829/06/1998GER2:1 (0:0)MEXRound of 161
Juergen SPARWASSER197422/06/1974GDR1:0 (0:0)FRGGroup matches1
JULINHO195427/06/1954HUN4:2 (2:1)BRAQuarter-finals1
JULINHO195416/06/1954BRA5:0 (4:0)MEXGroup matches1
Julio Cesar ROMERO198604/06/1986PAR1:0 (1:0)IRQGroup matches1
Julio Cesar ROMERO198607/06/1986MEX1:1 (1:0)PARGroup matches1
Julio CORTES196615/07/1966URU2:1 (2:1)FRAGroup matches1
Julio PEREZ195002/07/1950URU8:0 (4:0)BOLGroup matches1
JULIO SALINAS198607/06/1986NIR1:2 (0:2)ESPGroup matches1
JULIO SALINAS199026/06/1990ESP1:2 a.e.t. (1:1, 0:0)YUGRound of 161
JULIO SALINAS199417/06/1994ESP2:2 (0:0)KORGroup matches1
Julius AGHAHOWA200207/06/2002SWE2:1 (1:1)NGAGroup matches1
Junichi INAMOTO200204/06/2002JPN2:2 (0:0)BELGroup matches1
Junichi INAMOTO200209/06/2002JPN1:0 (0:0)RUSGroup matches1
JUNINHO PERNAMBUCANO200622/06/2006JPN1:4 (1:1)BRAGroup matches1
JUNIOR200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches1
JUNIOR198202/07/1982ARG1:3 (0:1)BRASecond round1
Just FONTAINE195824/06/1958BRA5:2 (2:1)FRASemi-finals1
Just FONTAINE195815/06/1958FRA2:1 (2:0)SCOGroup matches1
KAKA200613/06/2006BRA1:0 (1:0)CROGroup matches1
Kakhi ASATIANI197006/06/1970URS4:1 (1:0)BELGroup matches1
Kalman MESZOLY196615/07/1966HUN3:1 (1:1)BRAGroup matches1
Kalman MESZOLY196620/07/1966HUN3:1 (2:1)BULGroup matches1
Kalu UCHE201017/06/2010GRE2:1 (1:1)NGAFirst stage1
Kalu UCHE201022/06/2010NGA2:2 (1:1)KORFirst stage1
Kamil KOPUNEK201024/06/2010SVK3:2 (1:0)ITAFirst stage1
Karl KOLLER195815/06/1958ENG2:2 (0:1)AUTGroup matches1
Karl SESTA193407/06/1934GER3:2 (3:1)AUTMatch for third place1
Karl ZISCHEK193431/05/1934AUT2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Karl-Erik PALMER195013/07/1950URU3:2 (1:2)SWEFinal round1
Karl-Erik PALMER195029/06/1950SWE2:2 (2:1)PARGroup matches1
Karl-Erik PALMER195016/07/1950SWE3:1 (2:0)ESPFinal round1
Karlheinz RIEDLE199427/06/1994GER3:2 (3:0)KORGroup matches1
Karl-Heinz RUMMENIGGE197821/06/1978AUT3:2 (0:1)FRGSecond round1
Karl-Heinz RUMMENIGGE198629/06/1986ARG3:2 (1:0)FRGFinal1
Karl-Heinz RUMMENIGGE198216/06/1982FRG1:2 (0:0)ALGGroup matches1
Karl-Heinz RUMMENIGGE198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Karl-Heinz SCHNELLINGER197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals1
Karoly CSAPO197802/06/1978ARG2:1 (1:1)HUNGroup matches1
Karoly SANDOR195815/06/1958HUN4:0 (1:0)MEXGroup matches1
Katlego MPHELA201022/06/2010FRA1:2 (0:2)RSAFirst stage1
Kazimierz DEYNA197419/06/1974HAI0:7 (0:5)POLGroup matches1
Kazimierz DEYNA197810/06/1978POL3:1 (1:0)MEXGroup matches1
Kazimierz DEYNA197423/06/1974POL2:1 (2:0)ITAGroup matches1
Kazimierz DEYNA197430/06/1974POL2:1 (1:1)YUGSecond round1
Keiji TAMADA200622/06/2006JPN1:4 (1:1)BRAGroup matches1
Keisuke HONDA201014/06/2010JPN1:0 (1:0)CMRFirst stage1
Keisuke HONDA201024/06/2010DEN1:3 (0:2)JPNFirst stage1
Kennet ANDERSSON199428/06/1994BRA1:1 (0:1)SWEGroup matches1
Kennet ANDERSSON199410/07/1994ROU2:2 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:5 PSOSWEQuarter-finals1
Kennet ANDERSSON199416/07/1994SWE4:0 (4:0)BULMatch for third place1
Kenny DALGLISH198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches1
Kenny DALGLISH197811/06/1978SCO3:2 (1:1)NEDGroup matches1
Kevin Prince BOATENG201026/06/2010USA1:2 a.e.t. (1:1, 0:1)GHARound of 161
Kevin SHEEDY199011/06/1990ENG1:1 (1:0)IRLGroup matches1
KHALID ISMAIL199015/06/1990FRG5:1 (2:0)UAEGroup matches1
Khalilou FADIGA200211/06/2002SEN3:3 (3:0)URUGroup matches1
Khoren OGANESIAN198201/07/1982BEL0:1 (0:0)URSSecond round1
Kick SMIT193427/05/1934SUI3:2 (2:1)NEDPreliminary round1
Kiki ANTENEN195002/07/1950SUI2:1 (2:0)MEXGroup matches1
KIKO199824/06/1998ESP6:1 (2:0)BULGroup matches1
KIM Jong Boo198605/06/1986KOR1:1 (0:1)BULGroup matches1
Kjetil REKDAL199419/06/1994NOR1:0 (0:0)MEXGroup matches1
Kjetil REKDAL199823/06/1998BRA1:2 (0:0)NORGroup matches1
Klaas Jan HUNTELAAR201024/06/2010CMR1:2 (0:1)NEDFirst stage1
Klaus ALLOFS198604/06/1986URU1:1 (1:0)FRGGroup matches1
Klaus ALLOFS198608/06/1986FRG2:1 (1:1)SCOGroup matches1
Klaus FISCHER198202/07/1982FRG2:1 (0:0)ESPSecond round1
Klaus FISCHER198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Knut KROON193427/05/1934SWE3:2 (1:1)ARGPreliminary round1
Kosta TOMASEVIC195028/06/1950YUG4:1 (2:0)MEXGroup matches1
Kosta TOMASEVIC195025/06/1950YUG3:0 (0:0)SUIGroup matches1
Kurt HAMRIN195819/06/1958SWE2:0 (0:0)URSQuarter-finals1
Kurt HAMRIN195824/06/1958SWE3:1 (1:1)FRGSemi-finals1
Ladislav PETRAS197006/06/1970ROU2:1 (0:1)TCHGroup matches1
Ladislav PETRAS197003/06/1970BRA4:1 (1:1)TCHGroup matches1
Lajos DETARI198606/06/1986HUN2:0 (1:0)CANGroup matches1
Lajos TICHY196231/05/1962HUN2:1 (1:0)ENGGroup matches1
Lajos TICHY195812/06/1958SWE2:1 (1:0)HUNGroup matches1
Lajos TICHY195817/06/1958WAL2:1 (0:1)HUNGroup matches1
Lakhdar BELLOUMI198216/06/1982FRG1:2 (0:0)ALGGroup matches1
Landon DONOVAN201018/06/2010SVN2:2 (2:0)USAFirst stage1
Landon DONOVAN200214/06/2002POL3:1 (2:0)USAGroup matches1
Landon DONOVAN200217/06/2002MEX0:2 (0:1)USARound of 161
Landon DONOVAN201026/06/2010USA1:2 a.e.t. (1:1, 0:1)GHARound of 161
Landon DONOVAN201023/06/2010USA1:0 (0:0)ALGFirst stage1
Laurent BLANC199828/06/1998FRA1:0 a.e.t.PARRound of 161
Lazar SZENTES198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches1
LEE Chun Soo200613/06/2006KOR2:1 (0:1)TOGGroup matches1
LEE Chung Yong201026/06/2010URU2:1 (1:0)KORRound of 161
LEE Chung Yong201017/06/2010ARG4:1 (2:1)KORFirst stage1
LEE Eul Yong200229/06/2002KOR2:3 (1:3)TURThird place1
LEE Jung Soo201012/06/2010KOR2:0 (1:0)GREFirst stage1
LEE Jung Soo201022/06/2010NGA2:2 (1:1)KORFirst stage1
Leen VENTE193427/05/1934SUI3:2 (2:1)NEDPreliminary round1
Lefter KUCUKANDONYADIS195420/06/1954TUR7:0 (4:0)KORGroup matches1
Lefter KUCUKANDONYADIS195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches1
Leider PRECIADO199822/06/1998COL1:0 (0:0)TUNGroup matches1
Lennart SKOGLUND195824/06/1958SWE3:1 (1:1)FRGSemi-finals1
Leo CLIJSTERS199017/06/1990BEL3:1 (2:0)URUGroup matches1
Leonel SANCHEZ196210/06/1962CHI2:1 (2:1)URSQuarter-finals1
Leonel SANCHEZ196213/06/1962BRA4:2 (2:1)CHISemi-finals1
LEONIDAS193814/06/1938BRA2:1 (0:1)TCHQuarter-finals1
LEONIDAS193812/06/1938BRA1:1 a.e.t. (1:1, 1:0)TCHQuarter-finals1
LEONIDAS193427/05/1934ESP3:1 (3:0)BRAPreliminary round1
Leopold ANOUL195420/06/1954ITA4:1 (1:0)BELGroup matches1
Leopold KIELHOLZ193431/05/1934TCH3:2 (1:1)SUIQuarter-finals1
Leopoldo LUQUE197806/06/1978ARG2:1 (1:0)FRAGroup matches1
Leopoldo LUQUE197802/06/1978ARG2:1 (1:1)HUNGroup matches1
LI Dong Woon196623/07/1966POR5:3 (2:3)PRKQuarter-finals1
LIEDSON201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage1
Lionel MESSI200616/06/2006ARG6:0 (3:0)SCGGroup matches1
LOPEZ UFARTE198216/06/1982ESP1:1 (0:1)HONGroup matches1
Lothar EMMERICH196620/07/1966FRG2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Lothar MATTHAEUS199015/06/1990FRG5:1 (2:0)UAEGroup matches1
Lothar MATTHAEUS199001/07/1990FRG1:0 (1:0)TCHQuarter-finals1
Lothar MATTHAEUS198617/06/1986MAR0:1 (0:0)FRGRound of 161
Lothar MATTHAEUS199410/07/1994BUL2:1 (0:0)GERQuarter-finals1
Lubos KUBIK199023/06/1990TCH4:1 (1:0)CRCRound of 161
Luc NILIS199825/06/1998BEL1:1 (1:0)KORGroup matches1
Lucas RADEBE200212/06/2002RSA2:3 (1:2)ESPGroup matches1
Lucien LAURENT193013/07/1930FRA4:1 (3:0)MEXGroup matches1
Ludo COECK198219/06/1982BEL1:0 (1:0)SLVGroup matches1
Ludovico AVIO195811/06/1958ARG3:1 (1:1)NIRGroup matches1
Luigi DI BIAGIO199817/06/1998ITA3:0 (1:0)CMRGroup matches1
Luis ARTIME196619/07/1966ARG2:0 (0:0)SUIGroup matches1
Luis CUBILLA197017/06/1970BRA3:1 (1:1)URUSemi-finals1
Luis CUBILLA196230/05/1962URU2:1 (0:1)COLGroup matches1
LUIS ENRIQUE199824/06/1998ESP6:1 (2:0)BULGroup matches1
LUIS ENRIQUE199402/07/1994ESP3:0 (1:0)SUIRound of 161
LUIS FABIANO201028/06/2010BRA3:0 (2:0)CHIRound of 161
Luis FERNANDEZ198605/06/1986FRA1:1 (0:0)URSGroup matches1
Luis FLORES198607/06/1986MEX1:1 (1:0)PARGroup matches1
Luis HERNANDEZ199829/06/1998GER2:1 (0:0)MEXRound of 161
Luis HERNANDEZ199825/06/1998NED2:2 (2:0)MEXGroup matches1
Luis MONTI193026/07/1930ARG6:1 (1:0)USASemi-finals1
Luis MONTI193015/07/1930ARG1:0 (0:0)FRAGroup matches1
Luis RAMIREZ198215/06/1982HUN10:1 (3:0)SLVGroup matches1
LUIS REGUEIRO193431/05/1934ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1)ESPQuarter-finals1
Luis SOUZA193014/07/1930ROU3:1 (1:0)PERGroup matches1
Luis SUAREZ201022/06/2010MEX0:1 (0:1)URUFirst stage1
Luis VARGAS PENA193020/07/1930PAR1:0 (1:0)BELGroup matches1
Lukas PODOLSKI200620/06/2006ECU0:3 (0:2)GERGroup matches1
Lukas PODOLSKI201027/06/2010GER4:1 (2:1)ENGRound of 161
Lukas PODOLSKI201013/06/2010GER4:0 (2:0)AUSFirst stage1
Magdy ABDELGHANY199012/06/1990NED1:1 (0:0)EGYGroup matches1
Mahjoub GHAZOUANI197011/06/1970BUL1:1 (1:0)MARGroup matches1
MAICON201015/06/2010BRA2:1 (0:0)PRKFirst stage1
Maksym KALINICHENKO200619/06/2006KSA0:4 (0:2)UKRGroup matches1
MANECA195009/07/1950BRA7:1 (3:0)SWEFinal round1
MANICHE200621/06/2006POR2:1 (2:1)MEXGroup matches1
MANICHE200625/06/2006POR1:0 (1:0)NEDRound of 161
Manuel AMOROS198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Manuel NEGRETE198615/06/1986MEX2:0 (1:0)BULRound of 161
Manuel SANCHIS196615/07/1966ESP2:1 (0:1)SUIGroup matches1
Marc BERDOLL197810/06/1978FRA3:1 (3:1)HUNGroup matches1
Marc DE GRIJSE199012/06/1990BEL2:0 (0:0)KORGroup matches1
Marc DE GRIJSE199419/06/1994BEL1:0 (1:0)MARGroup matches1
Marc OVERMARS199820/06/1998NED5:0 (2:0)KORGroup matches1
Marc RIEPER199812/06/1998KSA0:1 (0:0)DENGroup matches1
Marc WILMOTS200210/06/2002TUN1:1 (1:1)BELGroup matches1
Marc WILMOTS200214/06/2002BEL3:2 (1:0)RUSGroup matches1
Marc WILMOTS200204/06/2002JPN2:2 (0:0)BELGroup matches1
Marcel LANGILLER193013/07/1930FRA4:1 (3:0)MEXGroup matches1
Marcelino BERNAL199428/06/1994ITA1:1 (0:0)MEXGroup matches1
Marcell JANSEN201010/07/2010URU2:3 (1:1)GERMatch for third place1
Marcelo SALAS199827/06/1998BRA4:1 (3:0)CHIRound of 161
Marcelo SALAS199817/06/1998CHI1:1 (0:0)AUTGroup matches1
Marcin ZEWLAKOW200214/06/2002POL3:1 (2:0)USAGroup matches1
MARCIO SANTOS199424/06/1994BRA3:0 (1:0)CMRGroup matches1
Marco BODE200211/06/2002CMR0:2 (0:0)GERGroup matches1
Marco MATERAZZI200609/07/2006ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:3 PSOFRAFinal1
Marco MATERAZZI200622/06/2006CZE0:2 (0:1)ITAGroup matches1
Marco TARDELLI198229/06/1982ITA2:1 (0:0)ARGSecond round1
Marco TARDELLI198211/07/1982ITA3:1 (0:0)FRGFinal1
Marcos COLL196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Marcus ALLBACK200620/06/2006SWE2:2 (0:1)ENGGroup matches1
Marino KLINGER196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Mario EVARISTO193022/07/1930ARG3:1 (2:1)CHIGroup matches1
Mario STANIC199814/06/1998JAM1:3 (1:1)CROGroup matches1
Mario ZAGALLO195829/06/1958BRA5:2 (2:1)SWEFinal1
Mario ZAGALLO196230/05/1962BRA2:0 (0:0)MEXGroup matches1
Marius TRESOR198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Mark GONZALEZ201021/06/2010CHI1:0 (0:0)SUIFirst stage1
Mark WRIGHT199021/06/1990ENG1:0 (0:0)EGYGroup matches1
Marko PANTELIC201023/06/2010AUS2:1 (0:0)SRBFirst stage1
Martin DAHLIN199419/06/1994CMR2:2 (1:1)SWEGroup matches1
Martin DAHLIN199403/07/1994KSA1:3 (0:1)SWERound of 161
Martin DEMICHELIS201022/06/2010GRE0:2 (0:0)ARGFirst stage1
Martin HOFFMANN197418/06/1974CHI1:1 (0:0)GDRGroup matches1
Martin JORGENSEN199803/07/1998BRA3:2 (2:1)DENQuarter-finals1
Martin PALERMO201022/06/2010GRE0:2 (0:0)ARGFirst stage1
Martin PETERS196630/07/1966ENG4:2 a.e.t. (2:2, 1:1)FRGFinal1
Martin PETERS197014/06/1970FRG3:2 a.e.t. (2:2, 0:1)ENGQuarter-finals1
Marton ESTERHAZY198606/06/1986HUN2:0 (1:0)CANGroup matches1
Maryan WISNIESKI195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches1
Maryan WISNIESKI195819/06/1958FRA4:0 (1:0)NIRQuarter-finals1
Masashi NAKAYAMA199826/06/1998JPN1:2 (0:1)JAMGroup matches1
Matt HOLLAND200201/06/2002IRL1:1 (0:1)CMRGroup matches1
Matt UPSON201027/06/2010GER4:1 (2:1)ENGRound of 161
Matthias SINDELAR193427/05/1934AUT3:2 a.e.t. (1:1, 1:1)FRAPreliminary round1
Mauricio PINEDA199826/06/1998ARG1:0 (1:0)CROGroup matches1
Mauricio WRIGHT200204/06/2002CHN0:2 (0:0)CRCGroup matches1
Max MORLOCK195404/07/1954FRG3:2 (2:2)HUNFinal1
Max MORLOCK195430/06/1954FRG6:1 (1:0)AUTSemi-finals1
Max MORLOCK195417/06/1954FRG4:1 (1:1)TURGroup matches1
Maxi RODRIGUEZ200624/06/2006ARG2:1 a.e.t. (1:1, 1:1)MEXRound of 161
Maxime BOSSIS198221/06/1982FRA4:1 (2:0)KUWGroup matches1
Maximiliano PEREIRA201006/07/2010URU2:3 (1:1)NEDSemi-finals1
Mehdi MAHDAVIKIA199821/06/1998USA1:2 (0:1)IRNGroup matches1
Mesut OEZIL201023/06/2010GHA0:1 (0:0)GERFirst stage1
Michael BALLACK200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches1
Michael BALLACK200221/06/2002GER1:0 (1:0)USAQuarter-finals1
Michael BALLACK200225/06/2002GER1:0 (0:0)KORSemi-finals1
Michael BRADLEY201018/06/2010SVN2:2 (2:0)USAFirst stage1
Michael LAUDRUP199824/06/1998FRA2:1 (1:1)DENGroup matches1
Michael LAUDRUP198608/06/1986DEN6:1 (2:1)URUGroup matches1
Michael OWEN200215/06/2002DEN0:3 (0:3)ENGRound of 161
Michael OWEN200221/06/2002ENG1:2 (1:1)BRAQuarter-finals1
Michael OWEN199830/06/1998ARG2:2 a.e.t. (2:2, 2:2) 4:3 PSOENGRound of 161
Michael OWEN199822/06/1998ROU2:1 (0:0)ENGGroup matches1
Michal BILEK199010/06/1990USA1:5 (0:2)TCHGroup matches1
Michal BILEK199015/06/1990AUT0:1 (0:1)TCHGroup matches1
MICHEL199021/06/1990BEL1:2 (1:2)ESPGroup matches1
Michel DE WOLF199012/06/1990BEL2:0 (0:0)KORGroup matches1
Michel PLATINI198221/06/1982FRA4:1 (2:0)KUWGroup matches1
Michel PLATINI198617/06/1986ITA0:2 (0:1)FRARound of 161
Michel PLATINI197806/06/1978ARG2:1 (1:0)FRAGroup matches1
Michel PLATINI198621/06/1986BRA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 3:4 PSOFRAQuarter-finals1
Michel PLATINI198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Miguel BENITEZ199824/06/1998NGA1:3 (1:1)PARGroup matches1
Miguel BRINDISI197430/06/1974ARG1:2 (1:1)BRASecond round1
Miguel NEIRA198224/06/1982ALG3:2 (3:0)CHIGroup matches1
Mihaly LANTOS195427/06/1954HUN4:2 (2:1)BRAQuarter-finals1
Mihaly LANTOS195417/06/1954HUN9:0 (4:0)KORGroup matches1
Milan DVORAK195811/06/1958FRG2:2 (0:2)TCHGroup matches1
Milan DVORAK195815/06/1958TCH6:1 (3:0)ARGGroup matches1
Milan GALIC196202/06/1962YUG3:1 (2:1)URUGroup matches1
Milan JOVANOVIC201018/06/2010GER0:1 (0:1)SRBFirst stage1
Milan LUHOVY199010/06/1990USA1:5 (0:2)TCHGroup matches1
Milan RAPAIC200208/06/2002ITA1:2 (0:0)CROGroup matches1
Milenko ACIMOVIC200212/06/2002SVN1:3 (1:0)PARGroup matches1
Milos MILUTINOVIC195416/06/1954YUG1:0 (1:0)FRAGroup matches1
Miroslav KLOSE201013/06/2010GER4:0 (2:0)AUSFirst stage1
Miroslav KLOSE200630/06/2006GER1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:2 PSOARGQuarter-finals1
Miroslav KLOSE200205/06/2002GER1:1 (1:0)IRLGroup matches1
Miroslav KLOSE201027/06/2010GER4:1 (2:1)ENGRound of 161
Miroslav KLOSE200211/06/2002CMR0:2 (0:0)GERGroup matches1
Mo JOHNSTON199016/06/1990SWE1:2 (0:1)SCOGroup matches1
MOHAMED KADER200613/06/2006KOR2:1 (0:1)TOGGroup matches1
Mohammed CHAOUCH199425/06/1994KSA2:1 (2:1)MARGroup matches1
Mokhtar DOUIEB197802/06/1978TUN3:1 (0:1)MEXGroup matches1
Mordechai SPIEGLER197007/06/1970SWE1:1 (0:0)ISRGroup matches1
MULLER199016/06/1990BRA1:0 (1:0)CRCGroup matches1
MULLER199020/06/1990BRA1:0 (0:0)SCOGroup matches1
Mustafa EL HADJI199810/06/1998MAR2:2 (1:1)NORGroup matches1
Mustafa ERTAN195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches1
Mutiu ADEPOJU199813/06/1998ESP2:3 (1:1)NGAGroup matches1
Nandor HIDEGKUTI195430/06/1954HUN4:2 a.e.t. (2:2, 1:0)URUSemi-finals1
Nandor HIDEGKUTI195427/06/1954HUN4:2 (2:1)BRAQuarter-finals1
Nasko SIRAKOV198631/05/1986BUL1:1 (0:1)ITAGroup matches1
Nasko SIRAKOV199430/06/1994ARG0:2 (0:0)BULGroup matches1
Nat LOFTHOUSE195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
Nejib GHOMMIDH197802/06/1978TUN3:1 (0:1)MEXGroup matches1
NELINHO197821/06/1978BRA3:1 (1:1)POLSecond round1
NELINHO197824/06/1978BRA2:1 (0:1)ITAMatch for third place1
Nelson CUEVAS200620/06/2006PAR2:0 (1:0)TRIGroup matches1
Niall QUINN199021/06/1990IRL1:1 (0:1)NEDGroup matches1
Nicklas BENDTNER201019/06/2010CMR1:2 (1:1)DENFirst stage1
Niclas ALEXANDERSSON200202/06/2002ENG1:1 (1:0)SWEGroup matches1
Nico CLAESEN198628/06/1986FRA4:2 a.e.t. (2:2, 2:1)BELMatch for third place1
Nico CLAESEN198615/06/1986URS3:4 a.e.t. (2:2, 1:0)BELRound of 161
Nico CLAESEN198608/06/1986IRQ1:2 (0:2)BELGroup matches1
Nicolae KOVACS193014/07/1930ROU3:1 (1:0)PERGroup matches1
Nikita SIMONIAN195808/06/1958URS2:2 (1:0)ENGGroup matches1
Niko KOVAC200622/06/2006CRO2:2 (1:1)AUSGroup matches1
Nikola ZIGIC200621/06/2006CIV3:2 (1:2)SCGGroup matches1
Nils LIEDHOLM195829/06/1958BRA5:2 (2:1)SWEFinal1
Nils LIEDHOLM195808/06/1958SWE3:0 (1:0)MEXGroup matches1
NILTON SANTOS195808/06/1958BRA3:0 (1:0)AUTGroup matches1
Norberto MENENDEZ195811/06/1958ARG3:1 (1:1)NIRGroup matches1
Norman WHITESIDE198603/06/1986ALG1:1 (0:1)NIRGroup matches1
NUNO GOMES200608/07/2006GER3:1 (0:0)PORThird place1
Obdulio VARELA195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
Obdulio VARELA195009/07/1950URU2:2 (1:2)ESPFinal round1
Oldrich NEJEDLY193812/06/1938BRA1:1 a.e.t. (1:1, 1:0)TCHQuarter-finals1
Oldrich NEJEDLY193431/05/1934TCH3:2 (1:1)SUIQuarter-finals1
Oldrich NEJEDLY193427/05/1934TCH2:1 (0:1)ROUPreliminary round1
Oldrich NEJEDLY193805/06/1938TCH3:0 a.e.t.NEDFirst round1
Oleg BLOKHIN198219/06/1982URS3:0 (1:0)NZLGroup matches1
Oleg BLOKHIN198609/06/1986URS2:0 (0:0)CANGroup matches1
Oleg PROTASOV199018/06/1990CMR0:4 (0:2)URSGroup matches1
Oleg SALENKO199424/06/1994SWE3:1 (1:1)RUSGroup matches1
Oliver BIERHOFF199829/06/1998GER2:1 (0:0)MEXRound of 161
Oliver BIERHOFF199825/06/1998GER2:0 (0:0)IRNGroup matches1
Oliver BIERHOFF200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches1
Oliver BIERHOFF199821/06/1998GER2:2 (0:1)YUGGroup matches1
Oliver NEUVILLE200215/06/2002GER1:0 (0:0)PARRound of 161
Oliver NEUVILLE200614/06/2006GER1:0 (0:0)POLGroup matches1
Oreste Omar CORBATTA195808/06/1958ARG1:3 (1:2)FRGGroup matches1
Oreste Omar CORBATTA195811/06/1958ARG3:1 (1:1)NIRGroup matches1
Oreste Omar CORBATTA195815/06/1958TCH6:1 (3:0)ARGGroup matches1
OSCAR198218/06/1982BRA4:1 (1:1)SCOGroup matches1
Oscar HEISSERER193812/06/1938ITA3:1 (1:1)FRAQuarter-finals1
Oscar MIGUEZ195416/06/1954URU2:0 (0:0)TCHGroup matches1
Oscar RUGGERI198602/06/1986ARG3:1 (2:0)KORGroup matches1
Osvaldo ARDILES198218/06/1982ARG4:1 (2:0)HUNGroup matches1
Ottmar WALTER195417/06/1954FRG4:1 (1:1)TURGroup matches1
Ottmar WALTER195423/06/1954FRG7:2 (3:1)TURGroup matches1
Otto SIFFLING193427/05/1934GER5:2 (1:2)BELPreliminary round1
Ove GRAHN197010/06/1970SWE1:0 (0:0)URUGroup matches1
Pablo BENGOECHEA199017/06/1990BEL3:1 (2:0)URUGroup matches1
Pablo DORADO193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Pablo DORADO193021/07/1930URU4:0 (4:0)ROUGroup matches1
PAK Doo Ik196619/07/1966PRK1:0 (1:0)ITAGroup matches1
PAK Seung Zin196615/07/1966PRK1:1 (0:1)CHIGroup matches1
PAK Seung Zin196623/07/1966POR5:3 (2:3)PRKQuarter-finals1
Pal TELEKI193427/05/1934HUN4:2 (2:2)EGYPreliminary round1
Pal TITKOS193819/06/1938ITA4:2 (3:1)HUNFinal1
Pal TITKOS193816/06/1938HUN5:1 (3:1)SWESemi-finals1
Paolo BARISON196613/07/1966ITA2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Paolo ROSSI197806/06/1978ITA3:1 (2:0)HUNGroup matches1
Paolo ROSSI197802/06/1978ITA2:1 (1:1)FRAGroup matches1
Paolo ROSSI198211/07/1982ITA3:1 (0:0)FRGFinal1
Paolo ROSSI197818/06/1978ITA1:0 (1:0)AUTSecond round1
PARK Chang Sun198602/06/1986ARG3:1 (2:0)KORGroup matches1
PARK Chuyoung201022/06/2010NGA2:2 (1:1)KORFirst stage1
PARK Ji Sung200618/06/2006FRA1:1 (1:0)KORGroup matches1
PARK Ji Sung200214/06/2002POR0:1 (0:0)KORGroup matches1
PARK Ji Sung201012/06/2010KOR2:0 (1:0)GREFirst stage1
Patrick KLUIVERT199804/07/1998NED2:1 (1:1)ARGQuarter-finals1
Patrick KLUIVERT199807/07/1998BRA1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:2 PSONEDSemi-finals1
Patrick MBOMA199823/06/1998CHI1:1 (1:0)CMRGroup matches1
Patrick MBOMA200201/06/2002IRL1:1 (0:1)CMRGroup matches1
Patrick VERVOORT199021/06/1990BEL1:2 (1:2)ESPGroup matches1
Patrick VIEIRA200623/06/2006TOG0:2 (0:0)FRAGroup matches1
Patrick VIEIRA200627/06/2006ESP1:3 (1:1)FRARound of 161
Paul BREITNER197407/07/1974NED1:2 (1:2)FRGFinal1
Paul BREITNER197426/06/1974YUG0:2 (0:1)FRGSecond round1
Paul BREITNER197414/06/1974FRG1:0 (1:0)CHIGroup matches1
Paul BREITNER198211/07/1982ITA3:1 (0:0)FRGFinal1
Paul CALIGIURI199010/06/1990USA1:5 (0:2)TCHGroup matches1
Paul MARINER198216/06/1982ENG3:1 (1:1)FRAGroup matches1
Paul SCHOLES199815/06/1998ENG2:0 (1:0)TUNGroup matches1
PAULETA200611/06/2006ANG0:1 (0:1)PORGroup matches1
Paulo WANCHOPE200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches1
Pavel YAKOVENKO198602/06/1986URS6:0 (3:0)HUNGroup matches1
Pawel KRYSZALOWICZ200214/06/2002POL3:1 (2:0)USAGroup matches1
Pedro CEA193021/07/1930URU4:0 (4:0)ROUGroup matches1
Pedro CEA193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Pedro MONZON199018/06/1990ARG1:1 (0:0)ROUGroup matches1
Pedro PASCULLI198616/06/1986ARG1:0 (1:0)URURound of 161
Pedro ROCHA196615/07/1966URU2:1 (2:1)FRAGroup matches1
Pedro TROGLIO199013/06/1990ARG2:0 (1:0)URSGroup matches1
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)196612/07/1966BRA2:0 (1:0)BULGroup matches1
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)197003/06/1970BRA4:1 (1:1)TCHGroup matches1
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)196230/05/1962BRA2:0 (0:0)MEXGroup matches1
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)197021/06/1970BRA4:1 (1:1)ITAFinal1
PELÉ (Edson Arantes do Nascimento)195819/06/1958BRA1:0 (0:0)WALQuarter-finals1
Pep GUARDIOLA199427/06/1994BOL1:3 (0:1)ESPGroup matches1
PERACIO193819/06/1938BRA4:2 (1:2)SWEMatch for third place1
Petar RADAKOVIC196210/06/1962YUG1:0 (0:0)FRGQuarter-finals1
Peter BEARDSLEY198618/06/1986ENG3:0 (1:0)PARRound of 161
Peter CROUCH200615/06/2006ENG2:0 (0:0)TRIGroup matches1
Peter LORIMER197414/06/1974ZAI0:2 (0:2)SCOGroup matches1
Peter McPARLAND195811/06/1958ARG3:1 (1:1)NIRGroup matches1
Peter MOLLER199828/06/1998NGA1:4 (0:2)DENRound of 161
Peter VAN DER HEYDEN200204/06/2002JPN2:2 (0:0)BELGroup matches1
Philipp LAHM200609/06/2006GER4:2 (2:1)CRCGroup matches1
Philippe ALBERT199402/07/1994GER3:2 (3:1)BELRound of 161
Philippe ALBERT199425/06/1994BEL1:0 (0:0)NEDGroup matches1
Philippe SENDEROS200623/06/2006SUI2:0 (1:0)KORGroup matches1
Phillip COCU199820/06/1998NED5:0 (2:0)KORGroup matches1
Phillip COCU199825/06/1998NED2:2 (2:0)MEXGroup matches1
Pierre LITTBARSKI199019/06/1990FRG1:1 (0:0)COLGroup matches1
Pierre LITTBARSKI198208/07/1982FRG3:3 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:4 PSOFRASemi-finals1
Pierre LITTBARSKI198202/07/1982FRG2:1 (0:0)ESPSecond round1
Pierre NJANKA199811/06/1998CMR1:1 (0:0)AUTGroup matches1
Pierre VAN HOOIJDONK199820/06/1998NED5:0 (2:0)KORGroup matches1
Pietro ANASTASI197415/06/1974ITA3:1 (0:0)HAIGroup matches1
Pietro FERRARIS193805/06/1938ITA2:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NORFirst round1
PIRRI196613/07/1966ARG2:1 (0:0)ESPGroup matches1
Plamen GETOV198605/06/1986KOR1:1 (0:1)BULGroup matches1
Preben ELKJAER LARSEN198604/06/1986SCO0:1 (0:0)DENGroup matches1
Predrag MIJATOVIC199821/06/1998GER2:2 (0:1)YUGGroup matches1
PREGUINHO193014/07/1930YUG2:1 (2:0)BRAGroup matches1
Quinton FORTUNE200202/06/2002PAR2:2 (1:0)RSAGroup matches1
Rabah MADJER198216/06/1982FRG1:2 (0:0)ALGGroup matches1
Radhi JAIDI200614/06/2006TUN2:2 (1:0)KSAGroup matches1
Radivoje OGNJANOVIC195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
Rafael MARQUEZ201011/06/2010RSA1:1 (0:0)MEXFirst stage1
Rafael MARQUEZ200624/06/2006ARG2:1 a.e.t. (1:1, 1:1)MEXRound of 161
RAI199420/06/1994BRA2:0 (1:0)RUSGroup matches1
Raimundo ORSI193410/06/1934ITA2:1 a.e.t. (1:1, 0:0)TCHFinal1
Rainer BONHOF197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Rajko MITIC195025/06/1950YUG3:0 (0:0)SUIGroup matches1
Ralf EDSTROM197403/07/1974SWE2:1 (1:1)YUGSecond round1
Ralf EDSTROM197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Ramaz SHENGELIA198222/06/1982URS2:2 (0:1)SCOGroup matches1
Ramon DIAZ198202/07/1982ARG1:3 (0:1)BRASecond round1
Ramon HEREDIA197415/06/1974POL3:2 (2:0)ARGGroup matches1
Raouf BOUZAIENE200210/06/2002TUN1:1 (1:1)BELGroup matches1
Raoul LAMBERT197003/06/1970BEL3:0 (1:0)SLVGroup matches1
Raoul LAMBERT197006/06/1970URS4:1 (1:0)BELGroup matches1
Rasheed YEKINI199421/06/1994NGA3:0 (2:0)BULGroup matches1
RAUL199813/06/1998ESP2:3 (1:1)NGAGroup matches1
RAUL200619/06/2006ESP3:1 (0:1)TUNGroup matches1
RAUL200202/06/2002ESP3:1 (1:0)SVNGroup matches1
RAUL MEIRELES201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage1
Raul SERVIN198615/06/1986MEX2:0 (1:0)BULRound of 161
Ray HOUGHTON199418/06/1994ITA0:1 (0:1)IRLGroup matches1
Raymond KOPA195419/06/1954FRA3:2 (1:0)MEXGroup matches1
Raymond KOPA195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches1
Raymond KOPA195815/06/1958FRA2:1 (2:0)SCOGroup matches1
Raymond KOPA195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place1
REINALDO197803/06/1978SWE1:1 (1:1)BRAGroup matches1
Reinhold HINTERMAIER198201/07/1982AUT2:2 (0:1)NIRSecond round1
Renato ZACCARELLI197802/06/1978ITA2:1 (1:1)FRAGroup matches1
Rene BADER195002/07/1950SUI2:1 (2:0)MEXGroup matches1
Rene GIRARD198210/07/1982POL3:2 (2:1)FRAMatch for third place1
Rene HOUSEMAN197423/06/1974ARG4:1 (2:0)HAIGroup matches1
Rene HOUSEMAN197419/06/1974ARG1:1 (1:1)ITAGroup matches1
Rene HOUSEMAN197821/06/1978ARG6:0 (2:0)PERSecond round1
Rene HOUSEMAN197403/07/1974ARG1:1 (1:1)GDRSecond round1
Rene QUENTIN196615/07/1966ESP2:1 (0:1)SUIGroup matches1
Rene VAN DE KERKHOF197818/06/1978FRG2:2 (1:1)NEDSecond round1
Ricardo PAVONI197419/06/1974BUL1:1 (0:0)URUGroup matches1
Ricardo PELAEZ LINARES199825/06/1998NED2:2 (2:0)MEXGroup matches1
Ricardo PELAEZ LINARES199813/06/1998KOR1:3 (1:0)MEXGroup matches1
Riccardo CARAPELLESE195025/06/1950SWE3:2 (2:1)ITAGroup matches1
Riccardo CARAPELLESE195002/07/1950ITA2:0 (1:0)PARGroup matches1
Richard HERRMANN195420/06/1954HUN8:3 (3:1)FRGGroup matches1
Richard MORALES200211/06/2002SEN3:3 (3:0)URUGroup matches1
Rik COPPENS195417/06/1954ENG4:4 a.e.t. (3:3, 2:1)BELGroup matches1
RILDO196619/07/1966POR3:1 (2:0)BRAGroup matches1
Rio FERDINAND200215/06/2002DEN0:3 (0:3)ENGRound of 161
RIVALDO200221/06/2002ENG1:2 (1:1)BRAQuarter-finals1
RIVALDO200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches1
RIVALDO199816/06/1998BRA3:0 (2:0)MARGroup matches1
RIVALDO200203/06/2002BRA2:1 (0:1)TURGroup matches1
RIVALDO200217/06/2002BRA2:0 (0:0)BELRound of 161
RIVALDO200208/06/2002BRA4:0 (3:0)CHNGroup matches1
RIVELINO197003/06/1970BRA4:1 (1:1)TCHGroup matches1
RIVELINO197426/06/1974BRA1:0 (0:0)GDRSecond round1
RIVELINO197014/06/1970BRA4:2 (2:1)PERQuarter-finals1
RIVELINO197017/06/1970BRA3:1 (1:1)URUSemi-finals1
RIVELINO197430/06/1974ARG1:2 (1:1)BRASecond round1
RIVELINO197422/06/1974ZAI0:3 (0:1)BRAGroup matches1
Rob RENSENBRINK197811/06/1978SCO3:2 (1:1)NEDGroup matches1
Rob RENSENBRINK197814/06/1978NED5:1 (3:0)AUTSecond round1
Rob RENSENBRINK197430/06/1974GDR0:2 (0:1)NEDSecond round1
Robbie KEANE200216/06/2002ESP1:1 a.e.t. (1:1, 1:0) 3:2 PSOIRLRound of 161
Robbie KEANE200211/06/2002KSA0:3 (0:1)IRLGroup matches1
Robbie KEANE200205/06/2002GER1:1 (1:0)IRLGroup matches1
Robert BALLAMAN195423/06/1954SUI4:1 (1:0)ITAGroup matches1
Robert BALLAMAN195417/06/1954SUI2:1 (1:1)ITAGroup matches1
Robert EARLE199814/06/1998JAM1:3 (1:1)CROGroup matches1
Robert JARNI199804/07/1998GER0:3 (0:1)CROQuarter-finals1
Robert KOREN201013/06/2010ALG0:1 (0:0)SVNFirst stage1
Robert PROSINECKI199814/06/1998JAM1:3 (1:1)CROGroup matches1
Robert PROSINECKI199019/06/1990YUG4:1 (2:1)UAEGroup matches1
Robert PROSINECKI199811/07/1998NED1:2 (1:2)CROMatch for third place1
Robert VITTEK201028/06/2010NED2:1 (1:0)SVKRound of 161
Robert VITTEK201015/06/2010NZL1:1 (0:0)SVKFirst stage1
ROBERTO193814/06/1938BRA2:1 (0:1)TCHQuarter-finals1
Roberto AYALA200630/06/2006GER1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:2 PSOARGQuarter-finals1
Roberto BAGGIO199409/07/1994ITA2:1 (1:0)ESPQuarter-finals1
Roberto BAGGIO199019/06/1990ITA2:0 (1:0)TCHGroup matches1
Roberto BAGGIO199007/07/1990ITA2:1 (0:0)ENGMatch for third place1
Roberto BAGGIO199811/06/1998ITA2:2 (1:1)CHIGroup matches1
Roberto BAGGIO199823/06/1998ITA2:1 (0:0)AUTGroup matches1
Roberto BETTEGA197810/06/1978ITA1:0 (0:0)ARGGroup matches1
Roberto BETTEGA197806/06/1978ITA3:1 (2:0)HUNGroup matches1
Roberto BONINSEGNA197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals1
Roberto BONINSEGNA197021/06/1970BRA4:1 (1:1)ITAFinal1
ROBERTO CARLOS200208/06/2002BRA4:0 (3:0)CHNGroup matches1
Roberto CHALLE197006/06/1970PER3:0 (0:0)MARGroup matches1
ROBERTO DINAMITE197811/06/1978BRA1:0 (1:0)AUTGroup matches1
Roberto GAYON193019/07/1930ARG6:3 (3:1)MEXGroup matches1
Robin VAN PERSIE201024/06/2010CMR1:2 (0:1)NEDFirst stage1
Robin VAN PERSIE200616/06/2006NED2:1 (2:1)CIVGroup matches1
ROBINHO201002/07/2010NED2:1 (0:1)BRAQuarter-finals1
ROBINHO201028/06/2010BRA3:0 (2:0)CHIRound of 161
Rodrigo MILLAR201025/06/2010CHI1:2 (0:2)ESPFirst stage1
Roger FLORES199020/06/1990SWE1:2 (1:0)CRCGroup matches1
Roger HUNT196616/07/1966ENG2:0 (1:0)MEXGroup matches1
Roger LJUNG199419/06/1994CMR2:2 (1:1)SWEGroup matches1
Roger MILLA199428/06/1994RUS6:1 (3:0)CMRGroup matches1
Roger PIANTONI195824/06/1958BRA5:2 (2:1)FRASemi-finals1
Roger PIANTONI195808/06/1958FRA7:3 (2:2)PARGroup matches1
Roger PIANTONI195819/06/1958FRA4:0 (1:0)NIRQuarter-finals1
Roland SANDBERG197423/06/1974SWE3:0 (0:0)URUGroup matches1
Roland SANDBERG197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Rolf WUETHRICH196230/05/1962CHI3:1 (1:1)SUIGroup matches1
ROMARIC201025/06/2010PRK0:3 (0:2)CIVFirst stage1
ROMÁRIO (Romário de Souza Faria)199413/07/1994SWE0:1 (0:0)BRASemi-finals1
ROMÁRIO (Romário de Souza Faria)199409/07/1994NED2:3 (0:0)BRAQuarter-finals1
ROMÁRIO (Romário de Souza Faria)199424/06/1994BRA3:0 (1:0)CMRGroup matches1
ROMÁRIO (Romário de Souza Faria)199420/06/1994BRA2:0 (1:0)RUSGroup matches1
ROMÁRIO (Romário de Souza Faria)199428/06/1994BRA1:1 (0:1)SWEGroup matches1
Romeo BENETTI197415/06/1974ITA3:1 (0:0)HAIGroup matches1
Romeo BENETTI197806/06/1978ITA3:1 (2:0)HUNGroup matches1
ROMEU193819/06/1938BRA4:2 (1:2)SWEMatch for third place1
ROMEU193805/06/1938BRA6:5 a.e.t. (4:4, 3:1)POLFirst round1
ROMEU193816/06/1938ITA2:1 (0:0)BRASemi-finals1
Ron FLOWERS196231/05/1962HUN2:1 (1:0)ENGGroup matches1
Ron FLOWERS196202/06/1962ENG3:1 (2:0)ARGGroup matches1
Ronald DE BOER199820/06/1998NED5:0 (2:0)KORGroup matches1
Ronald DE BOER199825/06/1998NED2:2 (2:0)MEXGroup matches1
Ronald GOMEZ200204/06/2002CHN0:2 (0:0)CRCGroup matches1
Ronald GOMEZ200213/06/2002CRC2:5 (1:3)BRAGroup matches1
Ronald GOMEZ200620/06/2006CRC1:2 (1:1)POLGroup matches1
Ronald GONZALEZ199023/06/1990TCH4:1 (1:0)CRCRound of 161
Ronald KOEMAN199024/06/1990FRG2:1 (0:0)NEDRound of 161
RONALDINHO200208/06/2002BRA4:0 (3:0)CHNGroup matches1
RONALDINHO200221/06/2002ENG1:2 (1:1)BRAQuarter-finals1
RONALDO200208/06/2002BRA4:0 (3:0)CHNGroup matches1
RONALDO200627/06/2006BRA3:0 (2:0)GHARound of 161
RONALDO200217/06/2002BRA2:0 (0:0)BELRound of 161
RONALDO199807/07/1998BRA1:1 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:2 PSONEDSemi-finals1
RONALDO200226/06/2002BRA1:0 (0:0)TURSemi-finals1
RONALDO200203/06/2002BRA2:1 (0:1)TURGroup matches1
RONALDO199816/06/1998BRA3:0 (2:0)MARGroup matches1
Roque SANTA CRUZ200202/06/2002PAR2:2 (1:0)RSAGroup matches1
Ruben AYALA197423/06/1974ARG4:1 (2:0)HAIGroup matches1
Ruben DIAZ198218/06/1982ITA1:1 (1:0)PERGroup matches1
Ruben MARCOS196620/07/1966URS2:1 (1:1)CHIGroup matches1
Ruben MARCOS196615/07/1966PRK1:1 (0:1)CHIGroup matches1
Rudi VOELLER198608/06/1986FRG2:1 (1:1)SCOGroup matches1
Rudi VOELLER199010/06/1990FRG4:1 (2:0)YUGGroup matches1
Rudi VOELLER198625/06/1986FRA0:2 (0:1)FRGSemi-finals1
Rudi VOELLER198629/06/1986ARG3:2 (1:0)FRGFinal1
Rudolf NOACK193403/06/1934TCH3:1 (1:0)GERSemi-finals1
Ruediger ABRAMCZIK197818/06/1978FRG2:2 (1:1)NEDSecond round1
RUI COSTA200210/06/2002POR4:0 (1:0)POLGroup matches1
Ruud GULLIT199021/06/1990IRL1:1 (0:1)NEDGroup matches1
Ruud KROL197426/06/1974NED4:0 (2:0)ARGSecond round1
Ruud VAN NISTELROOIJ200616/06/2006NED2:1 (2:1)CIVGroup matches1
Safet SUSIC199019/06/1990YUG4:1 (2:1)UAEGroup matches1
Said AL OWAIRAN199429/06/1994BEL0:1 (0:1)KSAGroup matches1
Salif DIAO200206/06/2002DEN1:1 (1:0)SENGroup matches1
Salomon KALOU201025/06/2010PRK0:3 (0:2)CIVFirst stage1
Salvatore SCHILLACI199009/06/1990ITA1:0 (0:0)AUTGroup matches1
Salvatore SCHILLACI199003/07/1990ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:0) 3:4 PSOARGSemi-finals1
Salvatore SCHILLACI199030/06/1990ITA1:0 (1:0)IRLQuarter-finals1
Salvatore SCHILLACI199025/06/1990ITA2:0 (0:0)URURound of 161
Salvatore SCHILLACI199019/06/1990ITA2:0 (1:0)TCHGroup matches1
Salvatore SCHILLACI199007/07/1990ITA2:1 (0:0)ENGMatch for third place1
Sami AL JABER200614/06/2006TUN2:2 (1:0)KSAGroup matches1
Sami AL JABER199824/06/1998RSA2:2 (1:1)KSAGroup matches1
Sami AL JABER199425/06/1994KSA2:1 (2:1)MARGroup matches1
Sami KHEDIRA201010/07/2010URU2:3 (1:1)GERMatch for third place1
Sammy BAIRD195815/06/1958FRA2:1 (2:0)SCOGroup matches1
Samson SIASIA199425/06/1994ARG2:1 (2:1)NGAGroup matches1
Samuel ETOO201019/06/2010CMR1:2 (1:1)DENFirst stage1
Samuel ETOO200206/06/2002CMR1:0 (0:0)KSAGroup matches1
Samuel ETOO201024/06/2010CMR1:2 (0:1)NEDFirst stage1
Sandor ZOMBORI197810/06/1978FRA3:1 (3:1)HUNGroup matches1
Sandro MAZZOLA196613/07/1966ITA2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Sebastijan CIMIROTIC200202/06/2002ESP3:1 (1:0)SVNGroup matches1
SEO Jung Won199417/06/1994ESP2:2 (0:0)KORGroup matches1
SEOL Ki Hyeon200218/06/2002KOR2:1 a.e.t. (1:1, 0:1)ITARound of 161
Sepp HUEGI195417/06/1954SUI2:1 (1:1)ITAGroup matches1
Sergei ALEINIKOV198602/06/1986URS6:0 (3:0)HUNGroup matches1
Sergei BALTACHA198219/06/1982URS3:0 (1:0)NZLGroup matches1
Sergei RODIONOV198602/06/1986URS6:0 (3:0)HUNGroup matches1
SERGINHO198202/07/1982ARG1:3 (0:1)BRASecond round1
SERGINHO198223/06/1982BRA4:0 (2:0)NZLGroup matches1
Sergio AHUMADA197418/06/1974CHI1:1 (0:0)GDRGroup matches1
Serhiy REBROV200619/06/2006KSA0:4 (0:2)UKRGroup matches1
Shane SMELTZ201020/06/2010ITA1:1 (1:1)NZLFirst stage1
Shinji OKAZAKI201024/06/2010DEN1:3 (0:2)JPNFirst stage1
Shunsuke NAKAMURA200612/06/2006AUS3:1 (0:1)JPNGroup matches1
Sigi HELD196612/07/1966FRG5:0 (3:0)SUIGroup matches1
Silvestre IGOA195025/06/1950ESP3:1 (0:1)USAGroup matches1
Silvestre IGOA195013/07/1950BRA6:1 (3:0)ESPFinal round1
Silvio PIOLA193805/06/1938ITA2:1 a.e.t. (1:1, 1:0)NORFirst round1
Silviu BINDEA193805/06/1938CUB3:3 a.e.t. (2:2, 1:1)ROUFirst round1
SIMAO201021/06/2010POR7:0 (1:0)PRKFirst stage1
SIMAO200621/06/2006POR2:1 (2:1)MEXGroup matches1
Sinisa MIHAJLOVIC199814/06/1998YUG1:0 (0:0)IRNGroup matches1
Siphiwe TSHABALALA201011/06/2010RSA1:1 (0:0)MEXFirst stage1
Siyabonga NOMVETHE200208/06/2002RSA1:0 (1:0)SVNGroup matches1
Skander SOUAYEH199826/06/1998ROU1:1 (0:1)TUNGroup matches1
Slobodan KOMLJENOVIC199829/06/1998NED2:1 (1:0)YUGRound of 161
Slobodan KOMLJENOVIC199825/06/1998USA0:1 (0:1)YUGGroup matches1
SOCRATES198616/06/1986BRA4:0 (1:0)POLRound of 161
SOCRATES198214/06/1982BRA2:1 (0:1)URSGroup matches1
SOCRATES198205/07/1982ITA3:2 (2:1)BRASecond round1
SOCRATES198601/06/1986ESP0:1 (0:0)BRAGroup matches1
Sohrab BAKHTIARIZADEH200621/06/2006IRN1:1 (0:0)ANGGroup matches1
Sol CAMPBELL200202/06/2002ENG1:1 (1:0)SWEGroup matches1
SONG Chong Gug200229/06/2002KOR2:3 (1:3)TURThird place1
Soren LERBY198608/06/1986DEN6:1 (2:1)URUGroup matches1
Stan LIBUDA197007/06/1970FRG5:2 (2:1)BULGroup matches1
Stan MORTENSEN195025/06/1950ENG2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Stanislaus KOBIERSKI193427/05/1934GER5:2 (1:2)BELPreliminary round1
Stanislav KARASI197422/06/1974SCO1:1 (0:0)YUGGroup matches1
Stanislav KARASI197430/06/1974POL2:1 (1:1)YUGSecond round1
Stefan DOBAY193427/05/1934TCH2:1 (0:1)ROUPreliminary round1
Stefan DOBAY193805/06/1938CUB3:3 a.e.t. (2:2, 1:1)ROUFirst round1
Stefan DOBAY193809/06/1938CUB2:1 (0:1)ROUFirst round1
Stefan MAJEWSKI198210/07/1982POL3:2 (2:1)FRAMatch for third place1
Stephane CHAPUISAT199422/06/1994ROU1:4 (1:1)SUIGroup matches1
Stephane DEMOL198615/06/1986URS3:4 a.e.t. (2:2, 1:0)BELRound of 161
Stephen APPIAH200622/06/2006GHA2:1 (2:1)USAGroup matches1
Steve ARCHIBALD198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches1
Steve SUMNER198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches1
Steve WOODDIN198215/06/1982SCO5:2 (3:0)NZLGroup matches1
Steven GERRARD200620/06/2006SWE2:2 (0:1)ENGGroup matches1
Steven GERRARD200615/06/2006ENG2:0 (0:0)TRIGroup matches1
Steven GERRARD201012/06/2010ENG1:1 (1:1)USAFirst stage1
Stig SUNDQVIST195013/07/1950URU3:2 (1:2)SWEFinal round1
Stig SUNDQVIST195016/07/1950SWE3:1 (2:0)ESPFinal round1
Stig SUNDQVIST195029/06/1950SWE2:2 (2:1)PARGroup matches1
Stjepan BOBEK195028/06/1950YUG4:1 (2:0)MEXGroup matches1
Stuart McCALL199016/06/1990SWE1:2 (0:1)SCOGroup matches1
Suat MAMAT195417/06/1954FRG4:1 (1:1)TURGroup matches1
Sulley MUNTARI200617/06/2006CZE0:2 (0:1)GHAGroup matches1
Sulley MUNTARI201002/07/2010URU1:1 a.e.t. (1:1, 0:1) 4:2 PSOGHAQuarter-finals1
Sunday OLISEH199813/06/1998ESP2:3 (1:1)NGAGroup matches1
Sune ANDERSSON195025/06/1950SWE3:2 (2:1)ITAGroup matches1
Sune ANDERSSON195009/07/1950BRA7:1 (3:0)SWEFinal round1
Sven JONASSON193819/06/1938BRA4:2 (1:2)SWEMatch for third place1
Takayuki SUZUKI200204/06/2002JPN2:2 (0:0)BELGroup matches1
Tarcisio BURGNICH197017/06/1970ITA4:3 a.e.t. (1:1, 1:0)FRGSemi-finals1
Teboho MOKOENA200202/06/2002PAR2:2 (1:0)RSAGroup matches1
Tedj BENSAOULA198224/06/1982ALG3:2 (3:0)CHIGroup matches1
Teofilo CUBILLAS197014/06/1970BRA4:2 (2:1)PERQuarter-finals1
Teofilo CUBILLAS197002/06/1970PER3:2 (0:1)BULGroup matches1
Teofilo CUBILLAS197010/06/1970FRG3:1 (3:1)PERGroup matches1
Terry MEDWIN195817/06/1958WAL2:1 (0:1)HUNGroup matches1
Theo DE JONG197423/06/1974BUL1:4 (0:2)NEDGroup matches1
Thierry HENRY199812/06/1998FRA3:0 (1:0)RSAGroup matches1
Thierry HENRY200618/06/2006FRA1:1 (1:0)KORGroup matches1
Thierry HENRY200601/07/2006BRA0:1 (0:0)FRAQuarter-finals1
Thierry HENRY200623/06/2006TOG0:2 (0:0)FRAGroup matches1
Thomas HELVEG199828/06/1998NGA1:4 (0:2)DENRound of 161
Thomas LINKE200201/06/2002GER8:0 (4:0)KSAGroup matches1
Thomas MUELLER201013/06/2010GER4:0 (2:0)AUSFirst stage1
Thomas MUELLER201010/07/2010URU2:3 (1:1)GERMatch for third place1
Thomas MUELLER201003/07/2010ARG0:4 (0:1)GERQuarter-finals1
Thomas SJOBERG197803/06/1978SWE1:1 (1:1)BRAGroup matches1
Tihomir OGNJANOV195025/06/1950YUG3:0 (0:0)SUIGroup matches1
Tijani BABANGIDA199828/06/1998NGA1:4 (0:2)DENRound of 161
Tim CAHILL201023/06/2010AUS2:1 (0:0)SRBFirst stage1
Todor KOLEV197007/06/1970FRG5:2 (2:1)BULGroup matches1
Tom FINNEY195808/06/1958URS2:2 (1:0)ENGGroup matches1
Tom FINNEY195426/06/1954URU4:2 (2:1)ENGQuarter-finals1
Tom FLORIE193013/07/1930USA3:0 (2:0)BELGroup matches1
Tom TURESSON197007/06/1970SWE1:1 (0:0)ISRGroup matches1
Tomas BALCAZAR195419/06/1954FRA3:2 (1:0)MEXGroup matches1
Tomas BROLIN199010/06/1990BRA2:1 (1:0)SWEGroup matches1
Tomas BROLIN199416/07/1994SWE4:0 (4:0)BULMatch for third place1
Tomas BROLIN199424/06/1994SWE3:1 (1:1)RUSGroup matches1
Tomas BROLIN199410/07/1994ROU2:2 a.e.t. (1:1, 0:0) 4:5 PSOSWEQuarter-finals1
Tomas FERNANDEZ193809/06/1938CUB2:1 (0:1)ROUFirst round1
Toni POLSTER199811/06/1998CMR1:1 (0:0)AUTGroup matches1
Toni SCHALL193427/05/1934AUT3:2 a.e.t. (1:1, 1:1)FRAPreliminary round1
Tore Andre FLO199823/06/1998BRA1:2 (0:0)NORGroup matches1
Tore KELLER193812/06/1938SWE8:0 (4:0)CUBQuarter-finals1
Torsten FRINGS200609/06/2006GER4:2 (2:1)CRCGroup matches1
TOSTAO196615/07/1966HUN3:1 (1:1)BRAGroup matches1
Toza VESELINOVIC195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
Tranquillo BARNETTA200619/06/2006TOG0:2 (0:1)SUIGroup matches1
Trevor FRANCIS198220/06/1982ENG2:0 (0:0)TCHGroup matches1
Trevor FRANCIS198225/06/1982ENG1:0 (1:0)KUWGroup matches1
Txiki BEGUIRISTAIN199402/07/1994ESP3:0 (1:0)SUIRound of 161
Uli HOENESS197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Umit DAVALA200213/06/2002TUR3:0 (2:0)CHNGroup matches1
Umit DAVALA200218/06/2002JPN0:1 (0:1)TURRound of 161
Uwe BEIN199015/06/1990FRG5:1 (2:0)UAEGroup matches1
Uwe REINDERS198220/06/1982FRG4:1 (1:0)CHIGroup matches1
Uwe SEELER197007/06/1970FRG5:2 (2:1)BULGroup matches1
Uwe SEELER196206/06/1962FRG2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Uwe SEELER195815/06/1958FRG2:2 (1:1)NIRGroup matches1
Uwe SEELER197014/06/1970FRG3:2 a.e.t. (2:2, 0:1)ENGQuarter-finals1
Uwe SEELER196620/07/1966FRG2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Uwe SEELER196623/07/1966FRG4:0 (1:0)URUQuarter-finals1
Uwe SEELER197003/06/1970FRG2:1 (0:1)MARGroup matches1
Uwe SEELER196203/06/1962FRG2:1 (1:0)SUIGroup matches1
Uwe SEELER195808/06/1958ARG1:3 (1:2)FRGGroup matches1
Vaclav MASEK196207/06/1962MEX3:1 (2:1)TCHGroup matches1
VALDOMIRO197422/06/1974ZAI0:3 (0:1)BRAGroup matches1
Valentin IVANOV196206/06/1962URS2:1 (1:0)URUGroup matches1
Valentin IVANOV195811/06/1958URS2:0 (1:0)AUTGroup matches1
Valentin IVANOV196231/05/1962URS2:0 (0:0)YUGGroup matches1
Valeri KARPIN200205/06/2002RUS2:0 (0:0)TUNGroup matches1
Valeriy PORKUYAN196625/07/1966FRG2:1 (1:0)URSSemi-finals1
Valeriy PORKUYAN196623/07/1966URS2:1 (1:0)HUNQuarter-finals1
Valter BIRSA201018/06/2010SVN2:2 (2:0)USAFirst stage1
Vasileios TOROSIDIS201017/06/2010GRE2:1 (1:1)NGAFirst stage1
Vasili RATS198605/06/1986FRA1:1 (0:0)URSGroup matches1
VAVA195824/06/1958BRA5:2 (2:1)FRASemi-finals1
VAVA196210/06/1962BRA3:1 (1:1)ENGQuarter-finals1
VAVA196217/06/1962BRA3:1 (1:1)TCHFinal1
Victor ESPARRAGO197014/06/1970URU1:0 a.e.t.URSQuarter-finals1
Victor IKPEBA199819/06/1998NGA1:0 (1:0)BULGroup matches1
Victor RANGEL197810/06/1978POL3:1 (1:0)MEXGroup matches1
Victoriano IRIARTE193027/07/1930URU6:1 (3:1)YUGSemi-finals1
Victoriano IRIARTE193030/07/1930URU4:2 (1:2)ARGFinal1
Viktor PONEDELNIK196231/05/1962URS2:0 (0:0)YUGGroup matches1
Viktor PONEDELNIK196203/06/1962URS4:4 (3:1)COLGroup matches1
Vilmos KOHUT193805/06/1938HUN6:0 (4:0)INHFirst round1
Vincenzo IAQUINTA201020/06/2010ITA1:1 (1:1)NZLFirst stage1
Vincenzo IAQUINTA200612/06/2006ITA2:0 (1:0)GHAGroup matches1
Viorel MOLDOVAN199826/06/1998ROU1:1 (0:1)TUNGroup matches1
Viorel MOLDOVAN199822/06/1998ROU2:1 (0:0)ENGGroup matches1
Vitali KHMELNITSKI197006/06/1970URS4:1 (1:0)BELGroup matches1
Vladimir BESCHASTNYKH200214/06/2002BEL3:2 (1:0)RUSGroup matches1
Vladimir PETROVIC198224/06/1982HON0:1 (0:0)YUGGroup matches1
Vladislav BOGICEVIC197418/06/1974YUG9:0 (6:0)ZAIGroup matches1
Vlastimil KOPECKY193814/06/1938BRA2:1 (0:1)TCHQuarter-finals1
Vojislav MELIC196207/06/1962YUG5:0 (2:0)COLGroup matches1
Walter SCHACHNER198217/06/1982CHI0:1 (0:1)AUTGroup matches1
Walter SCHACHNER198221/06/1982ALG0:2 (0:0)AUTGroup matches1
Walter SCHACHNER197803/06/1978AUT2:1 (1:1)ESPGroup matches1
Wesley SNEIJDER201006/07/2010URU2:3 (1:1)NEDSemi-finals1
Wesley SNEIJDER201028/06/2010NED2:1 (1:0)SVKRound of 161
Wesley SNEIJDER201019/06/2010NED1:0 (0:0)JPNFirst stage1
Wesley SONCK200214/06/2002BEL3:2 (1:0)RUSGroup matches1
Wilbur CUSH195808/06/1958NIR1:0 (1:0)TCHGroup matches1
Wilf MANNION195025/06/1950ENG2:0 (1:0)CHIGroup matches1
Willhelm HAHNEMANN193809/06/1938SUI4:2 (1:2)GERFirst round1
Willy JAEGGI193431/05/1934TCH3:2 (1:1)SUIQuarter-finals1
Willy VAN DE KERKHOF197814/06/1978NED5:1 (3:0)AUTSecond round1
Wilson ORUMA199824/06/1998NGA1:3 (1:1)PARGroup matches1
Wim JONK199404/07/1994NED2:0 (2:0)IRLRound of 161
Wim JONK199420/06/1994NED2:1 (0:1)KSAGroup matches1
Wim KIEFT199012/06/1990NED1:1 (0:0)EGYGroup matches1
Winston PARKS200209/06/2002CRC1:1 (0:0)TURGroup matches1
Winston REID201015/06/2010NZL1:1 (0:0)SVKFirst stage1
Wlodimierz SMOLAREK198607/06/1986POL1:0 (0:0)PORGroup matches1
Wlodimierz SMOLAREK198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Wlodzimierz CIOLEK198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Wolfgang OVERATH197418/06/1974AUS0:3 (0:2)FRGGroup matches1
Wolfgang OVERATH197020/06/1970FRG1:0 (1:0)URUMatch for third place1
Wolfgang OVERATH197430/06/1974FRG4:2 (0:1)SWESecond round1
Wolfgang WEBER196630/07/1966ENG4:2 a.e.t. (2:2, 1:1)FRGFinal1
XABI ALONSO200614/06/2006ESP4:0 (2:0)UKRGroup matches1
Yahya GOLMOHAMMADI200611/06/2006MEX3:1 (1:1)IRNGroup matches1
Yakubu AYEGBENI201022/06/2010NGA2:2 (1:1)KORFirst stage1
YANG Seung Kook196623/07/1966POR5:3 (2:3)PRKQuarter-finals1
Yannick STOPYRA198609/06/1986HUN0:3 (0:1)FRAGroup matches1
Yannick STOPYRA198617/06/1986ITA0:2 (0:1)FRARound of 161
Yasser AL KAHTANI200614/06/2006TUN2:2 (1:0)KSAGroup matches1
Yasuhito ENDO201024/06/2010DEN1:3 (0:2)JPNFirst stage1
Yaya TOURE201025/06/2010PRK0:3 (0:2)CIVFirst stage1
YOO Sang Chul200204/06/2002KOR2:0 (1:0)POLGroup matches1
YOO Sang Chul199825/06/1998BEL1:1 (1:0)KORGroup matches1
Youri DJORKAEFF199824/06/1998FRA2:1 (1:1)DENGroup matches1
Youssef AL TUNAYAN199824/06/1998RSA2:2 (1:1)KSAGroup matches1
Yuri GAVRILOV198219/06/1982URS3:0 (1:0)NZLGroup matches1
Yvon DOUIS195828/06/1958FRA6:3 (3:1)FRGMatch for third place1
ZARRA195025/06/1950ESP3:1 (0:1)USAGroup matches1
ZARRA195029/06/1950ESP2:0 (2:0)CHIGroup matches1
ZARRA195002/07/1950ESP1:0 (0:0)ENGGroup matches1
ZARRA195016/07/1950SWE3:1 (2:0)ESPFinal round1
Zbigniew BONIEK198222/06/1982POL5:1 (0:0)PERGroup matches1
Zdenek ZIKAN195811/06/1958FRG2:2 (0:2)TCHGroup matches1
Zdenek ZIKAN195817/06/1958NIR2:1 a.e.t. (1:1, 1:1)TCHGroup matches1
Zdravko RAJKOV195815/06/1958PAR3:3 (1:2)YUGGroup matches1
ZE ROBERTO200627/06/2006BRA3:0 (2:0)GHARound of 161
ZICO197814/06/1978BRA3:0 (2:0)PERSecond round1
ZICO198218/06/1982BRA4:1 (1:1)SCOGroup matches1
ZICO198202/07/1982ARG1:3 (0:1)BRASecond round1
Zied JAZIRI200614/06/2006TUN2:2 (1:0)KSAGroup matches1
Zinedine ZIDANE200609/07/2006ITA1:1 a.e.t. (1:1, 1:1) 5:3 PSOFRAFinal1
Zinedine ZIDANE200627/06/2006ESP1:3 (1:1)FRARound of 161
Zinedine ZIDANE200605/07/2006POR0:1 (0:1)FRASemi-finals1
ZINHA200611/06/2006MEX3:1 (1:1)IRNGroup matches1
ZITO196217/06/1962BRA3:1 (1:1)TCHFinal1
ZIZINHO195001/07/1950BRA2:0 (1:0)YUGGroup matches1
ZIZINHO195013/07/1950BRA6:1 (3:0)ESPFinal round1
Zlatan LJUBIJANKIC201018/06/2010SVN2:2 (2:0)USAFirst stage1
Zoltan CZIBOR195404/07/1954FRG3:2 (2:2)HUNFinal1
Zoltan CZIBOR195417/06/1954HUN9:0 (4:0)KORGroup matches1
Zoltan CZIBOR195430/06/1954HUN4:2 a.e.t. (2:2, 1:0)URUSemi-finals1