First Deputy Chairman of the 2018 FIFA World Cup RussiaTM Local Organising Committee Supervisory Board

First Deputy Prime Minister of the Russian Federation

Date of birth

4 January 1967

Education

Moscow Lomonosov State University, the Law Department, degree in Jurisprudence

Career

From 12 May 2008 - First Deputy Prime Minister of the Russian Federation

From January 2005 - Russian Sherpa in the G8

From March 2004 - Assistant to the President of the Russian Federation

From October 2003 - Deputy Chief of Staff of the President's Executive Office

June 2003 - Assistant to the President of the Russian Federation

From May 2000 - Chief of the Government Staff in the rank of Minister

1998-2000 - Chairman of the Russian Federal Property Fund

1998 - Deputy Minister of State Property of the Russian Federation

1997 - Head of the Department of State Register of Federal Property at the State Committee of the Russian Federation for State Property Management

1995 - Director of the “ALM” Law Office

1993-1995 - Senior legal advisor with closed joint stock company “ALM Consulting”

1993 - Attaché of the Russian Foreign Ministry Legal Department

1985-1987 - Served in the USSR Armed Forces

1984-1985 - Laboratory assistant at the Ekos Research Institute