New look OFC Champions League draw unveiled
© FIFA.com

Oceania Football Confederation has announced the draw for the 2013 OFC Champions League, Oceania’s premier club competition

The tournament, previously known as the O-League, has undergone a change of format for the 2013 edition and will see eight of the Pacific’s finest teams from seven OFC nations fight it out for the right to be crowned kings of Oceania from 30 March to 19 May.

As in recent seasons, the eight teams will be split into two groups with Ba (Fiji), Hekari United (Papua New Guinea), Solomon Warriors (Solomon Islands) and Amicale (Vanuatu) competing in Group A while Mont Dore (New Caledonia), Auckland City (New Zealand), Waitakere United (New Zealand) and Dragon (Tahiti) will do battle in Group B.

Unlike in previous years, however, a semi-final stage will now be played and will feature the two highest-placed teams in each group competing over two legs. The winner of Group A will face the second-placed team in Group B, while the winner of Group B will meet the second-placed team in Group A

A winner-takes-all final at a pre-determined venue will take place with Auckland to host the decider for 2013.

The continental champions will represent Oceania at the FIFA Club World Cup Morocco 2013.

2013 OFC Champions League

Group Stage
Group A

Saturday 30 March
Solomon Warriors v Amicale
Hekari United v Ba

Wednesday 3 April
Solomon Warriors v Ba

Saturday 6 April
Hekari United v Amicale

Saturday 13 April
Amicale v Solomon Warriors
Ba v Hekari United

Wednesday 17 April
Amicale v Hekari United
Ba v Solomon Warriors

Saturday 20 April
Solomon Warriors v Hekari United
Amicale v Ba

Saturday 27 April
Ba v Amicale
Hekari United v Solomon Warriors

Group B
Saturday 30 March
Mont-Dore v Auckland City
Waitakere United v Dragon

Friday 5 April
Mont-Dore v Dragon

Saturday 6 April
Waitakere United v Auckland City

Friday 12 April
Auckland City v Mont-Dore
Dragon v Waitakere United

Wednesday 17 April
Waitakere United v Mont-Dore
Auckland City v Dragon

Sunday 21 April
Auckland City v Waitakere United

Tuesday 23 April
Dragon v Mont-Dore

Saturday 27 April
Dragon v Auckland City

Sunday 28 April
Mont-Dore v Waitakere United

Semi-finals
First leg
Saturday 4 May
Winner Group A v 2nd-placed Group B
Winner Group B v 2nd-placed Group A

Second leg
Saturday 11 May
Winner Group A v 2nd-placed Group B
Winner Group B v 2nd-placed Group A

Final
Sunday 19 May
Winner SF1 v Winner SF2