African seeds established

The five seeded teams for the final round of African qualifying for the 2010 FIFA World Cup South Africa™ have been established. Regional powers Cameroon, Egypt, Ghana, Nigeria and Côte d'Ivoire will sit out front as the continent's vanguard.

The seeds were established according to the FIFA/Coca-Cola World Ranking. In addition to the four seeds, 15 other African nations have reached the final round of qualifying - 12 group winners from the first group stage which concluded at the weekend and the eight best runners up.

The remaining 15 teams were grouped into pots based on their global raning and will be drawn into five groups with a seeded team at the top of each.

Pot 1 (Seeds)
Cameroon
Egypt
Ghana
Nigeria
Côte d'Ivoire

Pot 2
Guinea
Morocco
Tunisia
Mali
Algeria

Pot 3
Burkina Faso
Gabon
Zambia
Kenya
Benin

Pot 4
Rwanda
Togo
Mozambique
Sudan
Malawi

The draw for the final round of African Zone preliminaries will take place at the Home of FIFA, Zurich on 22 October. 

The group winners qualify directly for South Africa 2010, and the top three in each section will reach the CAF Africa Cup of Nations Angola 2010.

To determine the eight best-placed runners-up, the following criterion were applied in chronological order:
- Total points
- Goal difference
- Goals scored
- Away goals scored

It was also decided that, once all the matches in the four-team groups have been played, the results between the second- and fourth-placed sides wiould not be considered when comparing the second-placed teams' respective records.

The eight best-placed runners-up
Rwanda 9 pts (Group 8)
Tunisia 7pts (Group 9)
Kenya 7 pts (Group 2)
Togo 6 pts (Group 11)
Gabon 6 pts (Group 5)
Sudan 6 pts (Group 10)
Malawi 6 pts (Group 12)
Mozambique 5 pts (Group 7 - dif+2) *

*Gambia, who also have five points after taking off the points gained against their group's bottom side, are pipped by Mozambique on goal difference (+0 for Gambia) after deducting the goals scored and conceded against their respective sections' bottom teams. 

The 12 group winners
Cameroon, Guinea, Benin, Nigeria, Ghana, Algeria, Côte d'Ivoire, Morocco, Burkina Faso, Mali, Zambia, Egypt